И така! Получихте предложение за брак, то не беше ш силно засрамващо и пред много хора, а освен това и се съгласихте. Честито и поздравления за решителната стъпка! Предстоят ви вълнуващи месеци, в които да очертаете с щрихи, цветчета и балончета вашия сватбен ден. За да не изпаднете междувременно в нервна криза още в началото на този процес, ви предлагам следната оптимизирана последователност на стъпки, които да предприемете при организирането на вашата сватба.
1) Първата ви стъпка е правилният избор на дата. Хубавите ресторанти, удобните часове в ритуалната зала и най-добрите фотографи, диджеи и оператори се заемат между шест месеца и една година по-рано за популярните за сватби дати. Помислете и за резервна дата известно време след първата.
2) Заедно с датата трябва да направите и ориентировъчен списък с гостите. Така ще може да се ориентирате ресторант с какъв капацитет да търсите.
3 Обсъдете с вашата половинка за каква сватба мечтаете. Голяма с много гости или в по-ограничен кръг. Сватба във вашия град, в родното място, някъде в планината или на фона на морето. На открито или на закрито. Дневна или вечерна.
4) След като вече имате дата, приблизителен брой гости и начална идея, може да пристъпите към избор на подходяща локация за сватбата. Ако се колебаете между няколко места, не пропускайте да попитате за съвет и идеи фотографа, оператора, дисководещия, сватбения декоратор и изобщо хората, с които вече сте влезли в контакт във връзка със сватбата ви.
5) Наред с избора на ресторант трябва да се ориентирате и за фотограф, видеооператор и дисководещ. Всички те могат да поемат само една сватба за дадена дата.
6) На срещите с фотографа и видеооператора можете да обсъдите подходящия график в сватбения ден, в това число какви часове да запазите за ритуалната зала и църквата, а пък диджеят ще ви запознае с това какво се случва на тържеството в ресторанта. Обсъдете графика с тях, дори и да имате сватбен агент, защото така ще получите още няколко обосновани гледни точки за приятното протичане на сватбата ви. На следващите страници в тази книга също ще получите ценни идеи и съвети за правилното разпределяне на времето в сватбения ден.
7) Когато имате яснота за графика, е време да запазите часовете в ритуалната зала и църквата.
Със запазването на ресторант, часове за ритуална зала и църква, фотограф, видеограф и дисководещ по-трудната част от организацията на сватбата вече е зад гърба ви! Всички следващи стъпки търпят до известна степен отлагане и забавяне. Все пак трябва своевременно да се насочите и към услугите на гримьор и фризьор, за да запазите удобни за вас часове, да разгледате какво предлагат сватбените декоратори, както и да решите дали искате участието на музикални или танцови изпълнители в сватбената вечер. Що се отнася до булчинската рокля, имайте предвид, че в някои случаи времето за поръчка, доставка и корекции по роклята на чуждестранен дизайнер може да бъде и пет месеца.
Първа стъпка
➙Избор на дата
➙Кога са най-предпочитаните дати за сватби
➙Като ден от седмицата
Събота е най-предпочитаният ден за сватби от седмицата. Малко по-малко сватби има в неделя, като във възходяща тенденция през последните няколко години върви организирането на сватби в петък. Денят е удобна възможност да успеете да ангажирате локация и услуги в кратък срок преди сватбата, които отдавна са заети за уикенда.
По-рядко двойки организират сватбите си в дните от по-неделник до четвъртък. Такива са случаите, когато денят е обявен за почивен, както и когато младоженците влагат някаква символика в датата.
По месеци
Първата събота след Великден – от средата на април до началото на май в зависимост от годината традиционно бележи началото на сватбения сезон и е една от най-популярните дати за сватби изобщо. Преди това, по време на Великденските пости, църковните бракове са забранени и поради това интересът към тези дати е по-малък. Също така времето в началото на пролетта е по-непредвидимо.
Юни е сватбеният месец в годината, като същевременно е донякъде безлично обикновен – не толкова цветен, колкото например април или октомври, и по-метеорологично рисков от юли, август и септември.
От юли до средата на август броят на сватбите бележи малък спад, а от 1 до 15 август отново са забранени венчавките, тъй като текат Богородичните пости. Ако се жените през този период, трябва да се съобразите с високите температури – изнесени ритуали и коктейли е най-добре да се правят след 18 часа. Имайте предвид също, че известна част от гостите ви най-вероятно ще имат планирана почивка, съвпадаща с деня на вашата сватба, затова ги уведомете възможно най-рано за датата на събитието.
Летният период е популярен сред двойките, които живеят в чужбина и които почти без изключение избират юли и август най-вероятно заради удобното съчетаване с отпуски и летни почивки.
От средата на август до края на септември е вторият пик в сватбения сезон след юни и най-популярният период за сватби изобщо. Първата августовска събота след края на Богородичните пости, както и първата събота на септември са особено неподатливи за лесна организация. Популярна дата всяка година, независимо какъв ден се пада, е и 6 септември, който като официален празник е винаги почивен. За да нямате трудности с организацията, за тези дати трябва да изберете ресторанта и другите услуги около година по-рано.
Октомври всъщност е най-хубавото време за сватби – стайни температури, вероятност за валежи, сравними с юни, хубаво за снимки слънце. Ако се женех сега, щях да избера първата събота на октомври, а не средата на август. Тогава започва и най-цветното време в годината, въпреки че ако искате да се възползвате пълноценно от есенните цветове, трябва да рискувате със сватба през ноември.
През зимата сватби се правят по изключение и в повечето случаи има някаква причина за организирането им точно тогава – бременност, професионални или учебни ангажименти, предстоящи пътувания, стиковане с близки, живеещи в чужбина. В други случаи се търси нетрадиционният подход към събитието от хора, които обичат зимата и зимните спортове.
Популярни са последната декемврийска събота преди коледните празници и последната събота преди началото на Великденските пости. Притегателен за част от младоженците е и 14 февруари, като на дати от този тип по-често се правят сватби само с подпис и без тържество след това.
Почти всяка година получавам запитване за сватба на 31 декември, но във всички случаи досега идеята на младоженците не се е осъществявала – повечето ресторанти са ангажирани с новогодишни тържества, а много от гостите също имат някакви планове.
Ако вашата сватба е през зимния период, заложете на сценария „всичко на едно място“ – подготовка на булката в младоженския апартамент и изнесен ритуал по сключване на граждански брак в хотела, последвани от коктейл и тържество. Венчавката винаги можете да осъществите в различен ден и в тесен семеен кръг. Плюсът на сватбите през зимата е, че се организират по-спокойно, а някои от услугите се предлагат с по-добри условия предвид че събитието е извън сезона.
В началото на пролетта има малко сватби заради все още сприхавото време и най-вече заради Великденските пости. Ако не смятате да сключвате църковен брак, този период на годината всъщност е прекрасен за сватби! Пролетта тъкмо е дошла с яркожълтите форзиции, розовия див рожков, кокичетата, сливите, свежата трева, а среднодневните температури са около 15-20 градуса. Слънцето грее косо и дава отлична светлина за снимки през целия ден. Натовареността на ритуални зали, ресторанти и сватбени услуги е по-ниска, така че няма да срещнете трудност с ангажирането им. При такива предимства рискът от валежи, ниски температури и сняг е напълно оправдан.
Нумерология
Има известно предпочитание на нечетни пред четни дати. Много популярни са дните с еднакви числа. Уверен съм, че длъжностните лица от ритуалните зали не искат и да си спомнят за дати като съботата на 7 юли 2007 година или 11 октомври 2011 година, когато се сключват рекорден брой бракове, надвишаващи повече от пет пъти нормалния младоженопоток. За добро или за лошо прозорецът, който осигуряваше почти пълно съвпадение, се затвори на 12.12.2012 година и желаещите за перфектна комбинация от числа ще трябва да изчакат малко до следващото му отваряне.
Рискови дати
През всяка година има по няколко периода от обединени почивни дни, които също са популярни дати за сватби – това са дните около 3 март, Великден, 1 май и 6 май, 24 май, 6 и 22 септември. Същевременно съботите, в които се отработва и които обикновено следват почивните дни, създа
ват известно неудобство за двойките, които са ги избрали за сватбата си. Практика е Министерският съвет да обявява почивните дни и дните за отработване за следващата година през ноември на текущата година.
Спортните събития и особено финалите на футболни първенства може да преместят една част от вашите гости пред телевизора в лобито на хотела вместо на сватбения дансинг. Големите концерти пък може да предизвикат драматични моменти за вашите приятели, които в този момент ще си мечтаят да се клонират. За щастие всичките тези събития са известни като дати поне година по-рано.
Абитуриентските балове започват приблизително от 15 май и приключват в началото на юни. Този период е рисков за сватби от гледна точка на ангажираността на гримьори и фризьори, големите групи абитуриенти в централни точки и задръстванията в следобедните часове.
Дори и да не предвиждате църковен брак, ако изберете дата, която съвпада с една от трите задушници в годината, рискувате да получите неодобрение от някои от вашите близки. Внимавайте най-вече за Черешовата задушница, която почти всяка година се пада в съботите през юни.
Колко по-рано се запазват сватбените услуги и локации
Като сватбен фотограф получавам най-много запитвания и правя най-много срещи с младоженци през януари. По това време стават и неприятни ситуации – например вечерта да вземете решение да запазите определен ресторант, а на следващия ден той вече да е зает. Ако се жените през май, юни или юли, е добре да запазите ресторанта и сватбените услуги преди началото на новата година.
Иначе ангажирането на сватбените услуги в България започва до година и половина преди събитието и колкото по-рано организирате сватбата си, толкова по-голям избор на локации и услуги ще имате.
От пролетта до средата на есента на предходната година за дати през следващата е периодът на ранобудните младоженци. Около 10% от най-популярните места и услуги се ангажират през този период. Това са често двойки, живеещи в чужбина, които трябва отрано да съобразят отпуски и пътувания. В този период някои от по-непопулярните сватбени ресторанти нямат готовност да ви направят оферта, тъй като било прекалено рано. Записването в повечето църкви може да стане без проблем, както и в част от ритуалните зали в страната. Що се отнася до София, Столичният дом за радостни обреди започва запазване на часове за следващата година едва на 1 ноември на предходната година, което е неудобно за много двойки.
След 31 януари изборът на локации и услуги значително и прогресивно е намалял и продължава да намалява. В средата на февруари тази година един от най-популярните ресторанти в района на София имаше свободни съботи едва за началото на октомври.
Полезни идеи за датата на сватбата ви
• Още от началото на организацията набележете две или три дати и с тях отправяйте запитванията към харесаните от вас места и услуги. Така своевременно ще реагирате, ако някой е зает. Нека поне една от датите да е няколко месеца по-далечна от другите.
• Ако искате да организирате сватба в съвсем кратки срокове по време на активния сватбен сезон (от май до октомври), помислете за варианта със сватба в петък.
• Имайте предвид, че в последната неделя на октомври връщаме часовниците с 1 час назад към астрономическо време, тоест слънцето започва да залязва около 17.30 часа, а с идването на зимата и още по-рано. След преместването на стрелките е добре да запазвате часове за граждански брак и венчавка в по-ранния следобед.
Сватба в петък? Отлична идея!
Сватбите обикновено се организират в събота или в неделя от април до октомври. В последните няколко години стават все по-популярни сватбите в петък. Денят се избира от двойки, които са позакъснели с организацията, но искат да се възползват от хубавото време на топлите месеци в годината. Същевременно локациите и услугите за всички почивни дати са почти изцяло заети и няма добър избор. Ето тогава на помощ идва петък, който почти по нищо не отстъпва на съботата като ден за сватба, ако вземете предвид няколко дребни съображения: тържеството в ресторанта е добре да започне от 20 часа, но не по-рано, защото рискувате не всички да дойдат навреме след работа. При тази хипотеза отличен вариант за първоначалния час на поканата е „напитка за добре дошли“ от 19 часа, по време на която да се поздравите и снимате с гостите, както и да приемете техните подаръци. Поканени от 19 часа, разчитаме, че дори и най-пословичните в закъсняването гости няма да дойдат по-късно от 19.45 часа. Помислете за сватба от типа „всичко на едно място“ с изнесен ритуал, за да си спестите пътуванията в работен ден, или пък изберете сключването на граждански брак и венчавка в тесен семеен кръг, което освен всичко друго създава и по-лична атмосфера в тези моменти за вас и вашите близки.
Плюсовете на сватбите в петък са:
• Вашите часове за ритуална зала и църква ще са свободни, дори да отидете само месец по-рано, за да ги запазите, а не цяла година. Ще имате и пълния избор от ресторанти, сватбени фотографи, сватбени оператори, дисководещи, фолклорни формации и изобщо каквото още се сетите.
• Само изговарянето на думата „петък“ предизвиква осезаемо повишаване на нивата на ендорфин, серотонин и допамин в мозъка. Дори в момента го усещате и вече мислите за уикенда.
• Вашите гости ще бъдат много по-ентусиазирани да се разкършат на сватбения дансинг в петък вечер, когато им предстои събота и неделя, за да си почиват, отколкото например в неделя вечер, когато им предстои… понеделник.
• Може да направите страхотно афтърпарти в събота. (И да пробвате отново да минете за подаръци!)
Кого ще поканите
Най-голям избор от ресторанти имате, ако планирате около 80-100 гости за сватбата си. При по-малки сватби понякога се сблъсквате с изискването на някои локации за минимален брой куверти – например вашата сватба е с 40 гости, а ресторантът, който сте харесали, изисква закупуване на минимум 50 куверта. В тези случаи, вместо да купувате ненужни куверти, е по-добре да договорите добавки към кувертите на вашите 40 гости, хапки за коктейла или пък допълнителни напитки, така че да покриете изискванията за минимална стойност на поръчката.
Затруднения имат и двойките, които желаят да поканят повече от 150 гости на сватбата си. Ресторантите за такъв брой гости са малко и не винаги всички гости са настанени съвсем комфортно. Типичен пример за некомфортно настаняване са ресторантите с втори полуетаж или тези с неправилна форма, в които част от гостите ви нямат видимост към дансинга и младоженската маса.
Един от моментите в организацията на сватбата, които изискват значителна ловкост и такт, е изборът кои хора от вашето обкръжение да бъдат поканени и кои – не. Във всеки случай не трябва да се безпокоите особено – винаги остава някой сърдит, че не сте го поканили – било то съученик от началното училище, или колегата, чието име всъщност не помните.
При изготвянето на списъка трябва да вземете предвид дали гостът има половинка, както и дали има деца. Използвайте една графа, за да запишете минималния брой гости от всяка група, а в другата графа – максималния брой.
Бебетата под две-три години нямат нужда от място и куверт, а за децата до 10 години е по-добре да се осигури детски куверт с популярно за тях ястие от типа на пържени картофки, пилешки филенца, пица и т.н.
Особености при много големи сватби
Представете си сватба с 200 гости. Такива сватби в Благоевградско впрочем минават за малки. От тези 200 човека приблизително 170 ще дойдат в ритуалната зала и след сключването на брака ще застанат на опашката, за да ви честитят и за да ви стиснат ръката. В някои църкви същите тези хора ще минат, за да ви поздравят още веднъж. В ресторанта пък вие ще минете по масите за наздравица и за да приемете подаръците им. Оказва се, че шест часа от сватбата ви преминават в ръкостискания и емоционални пожелания, включващи абсурден брой раждания. Решението в този случай е поздравленията да бъдат само веднъж – най- добре преди започването на тържеството в ресторанта, като е практично да ги съчетаете и с получаването на подаръците на гостите.
При големите сватби дансингът е винаги пълен, но в процентно съотношение много по-малко гости танцуват, а повечето седят и се забавляват на масите. Или само седят. Най-честата причина за това е големият брой различни компании от хора, повечето от които не се познават, и това до известна степен разсейва интимния и личен характер на събитието, който се усеща при по-малките сватби. Затова за по-големи сватби с различни компании е добре да имате по-наситен сценарий на вечерта – повече игри, ритуали, изпълнения и по същество програма, която да забавлява гостите ви. Такъв тип сватбени тържества правят по-често екипите от диджей и водеща. Помислете и за други елементи, например фолклорна формация или изпълнител на живо.
Ако ви предстои много голяма сватба, обмислете варианта за граждански и църковен ритуал в по-тесен кръг с най-близките ви хора, а останалите гости поканете директно в ресторанта. По този начин им спестявате обикалянето между ритуална зала, църква и ресторант и те са по-свежи за танците вечерта. Вие пък си спестявате логистичния апокалипсис, който включва необходимостта да се превърнете в нещо средно между диспечер на такси и СР8 навигация на вашите гости.