В тази статия ще поговорим за скъпоценните камъни в природата, като ще акцентираме силно върху естествените диамантите и техните цени, тъй като те са най-подходящи за брачни халки и годежни пръстени. В по-развитите страни като например Германия и Америка за този вид сватбена бижутерия се използват почти на 95% само естествени диаманти (обикновено с кръгъл шлиф брилянт), като голяма част от тях са сертифицирани от различни институти като например: GIA, IGI или HRD. Естествените диаманти могат да бъдат както безцветни, които са най-използвани за сватбени халки например така и цветни например: черни, жълти, зелени или червени. Цветните диаманти се срещат много по-рядко в природата и затова някои от тях са на доста по-висока цена от безцветните.
На вашето внимание предлагаме примерен Диамант с шлиф брилянт 0,50карата F/VS2 и сертифициран от IGI (International Gemological Institute). По серииният номер Диамантът може да бъде проследен Online в базата данни на IGI. По долу в статията обесняваме малко по-подробно за цвета (в случея F) и шлифа на диамантите (VS2). Крайнта цена конкретно за този IGI Диамант по днесшния курс би била около 2.790лв, като ви гарантираме, че в България има търговци, които биха ви искали двойно на това :). Този диамант, който виждате на снимката долу пристига запечатан от института, който го е сертифицирал. В допълнение към него има още 3-4 листа документи, които доказват и потвъждават неговото качество.
Остествено цената на Диамантите над 0,50 карата нараства значително и ако човек търси годежен пръстен с по-скромен бюджет, може да се спре например на Диамант 0,40 карата за двойно по-евтина цена.
Както вече споменахме в предишните статии на тема скъпоценни камъни за сватбени халки и годежни пръстени, изкуствените диаманти (цирконий) са крайно неподходящи за ежедневни бижута, тъй като са много чупливи. Един изкуствен камък циркон, който е например 0,20карата (3,8мм) струва 50 стотинки и дори при много качествено изработен годежен пръстен с него до 1 година камъка се чупи и пада, което е нормално впрочем за 50 стотинки. В същото време един естествен скъпоценен камък като например диаманта 0,20 карата струва например при нас 440лв. (във високо качество и чистота G/VS) изглежда много по-красиво и е вечен. Дори при ежедневна носене на годежния пръстен, камъка ще остане здрав и след 20 години.
Естествените скъпоценни камъни са сравнително редки в природата и повечето от тях са доста трудни за добиване. Веднъж след добива скъпоценни камъни трябва да се обработят или както се казва още шлифоват. Шлифоването на естествени скъпоценни камъни е сравнително сложен и скъп процес, при който от съответния скъпоценен камък в сурово нешлифовано състояние се извлича максималния блясък и красота.
Хубаво е всеки човек, на които му предстои сватба или пък е решил да изненада половинката си с диамантен пръстен да разбира поне малко от диаманти, карати, цвят на скъпоценния камък, чистота, фасети и прочие. В противен случай може да бъде подведен от недобросъвестни търговци на диаманти, които в България не липсват.
На горната табела сме качили таблицата с цветовете на диамантите, колкото по безцветен е един естествен диамант, толкова по-скъпоценен и скъп е той. Буквите D-F са естествени камъни абсолютно бели на цвят, този вид скъпоценни камъни са най-скъпи, тъй като се осветяват най-добре и имат най-голям блясък. Диамантите със цвят G-H също са изключително подходящи за годежни пръстени и брачни халки, тъй като са почти безцветни и също така много чисти. Съотношението цена качество на диамантите G-H е обикновено най-добро. Сега цветовете I-J са така да се каже са на кантар и при тях имаме лек жълт оттенък на диаманта, който е видим при леко увеличение с лупа например. Цветовете К-М имат вече видим дори с просто око жълт оттенък и са доста по-евтини от другите. Естествените диаманти с цвят N-R намират приложение обикновено в промишлеността, цената им е доста по-ниска, защото са крайно неподходящи за бижутерия! Golden-rings.bg не препоръчва за сватбена бижутерия да се използват диаманти с цвят по-лош от H.
На втората табела виждате чистотата на диамантите с шлиф диамант. Чистотата на естествените скъпоценни камъни характеризира качеството на кристалната им решетка и количеството на увреждания там, които пък водят до намаляване на блясъка и съответно цената на даден диамант. FL и IF са диамантите с най-високо качество, което се дефинира с идеална кристална решетка, без никакви видими увреждания дори и при 10 кратно увеличение с лупа. Сега въпреки безспорното качество, цената на тези скъпоценни камъни е доста завишена. Следва чистота VVS1-VVS2 при този клас скъпоценни камъни качеството е изключително високо, с много минимални увреждания на кристала, които обаче са едва забележими при 10 кратно увеличение. VS1-VS2 е качеството, което ние от golden-rings.bg предпочитаме за годежна и сватбена бижутерия. Тези диаманти се характеризират с много висока чистота и някои дребни повреди в кристала видими разбира се само с лупа. Естествените камъни с чистота SI1-SI2 са на границата на допустимото за бижута, кристалната решетка има някои дефекти, които са видими с невъоражено око. Това качество скъпоценни камъни се продават масово в България, тъй като са сравнително евтини и са компромисен вариянт за качество на ниска цена. Диамантите с качество I1-I3 са крайно неподходящи за бижута, доста нискокачествени и разбира почти без пари. Те намират по-голямо приложение в индустрията.
Има и други характеристики на Диамантът като например Cut Grade, Polish и Symmetry. Те оценяват накратко кристалната решетка на диаманта и ние ще се спрем на тях по обстойно в нова статия. Тези параметри са малко по-сложни и дори хората, които се занимават професионално със сертифициране на диаманти често ги бъркат. Те биват степенувани както следва: Excellent, Very Good, Good, Fair, Poor (от отлично до нискокачествено). Хубаво е диамантите, които избирате имат поне 3 пъти Good на горните три параметъра (Cut Grade, Polish и Symmetry), в противен случей плашаме значително повече отколкото получаваме 🙂
Сега когато говорим за диаманти и други естествени камъни без сертификат е много трудно за човек без опит да определи чистотата. Ние сме сигурни, че дори 90% от златарите в България не могат да различат диамант с чистота VVS от SI например, тъй като нямат опита, а разликата в цената е двойна. Затова ние предпочитаме да продаваме сертифицирани диаманти, където чистотата, цвета и другите параметри на даден скъпоценен камък се определят от даден институт като например: GIA, IGI или HRD.
Тъй като в България хората, които се женят не обръщат сериозно внимание на качеството на годежните пръстени и на брачните халки. Пазара е залят със стока от Истанбул, която е доста боклукчава и масова, но сравнително евтина и повечето двойки пазаруват точно оттам. Много от нас са склонни да похарчат 3.000лв. за сватбена рокля която се облича веднъж и после стой в гардероба, но са готови да похарчат не повече от 700-800лв за брачни халки, които остават после за цял живот.
Освен за бижута естествените диаманти със сертификат могат да се използват и за инвестиция. Тяхната цена е доста свързана с тази на златото и в последните 15 години остава сравнително стабилна и висока.
За Контакти:
E-Mail: 2trauringe.gold[at]gmail.com
Tel. 0988 860211
Здравейте,
разполагате ли със сертификат за произход на диамантите и придружаша ли той пръстена?
Благодаря
да разбира се за диаманти над 0,20карата предлагаме сертификати GIA, HRD и IGI. За повече информация можете да се свържете с нас на посочените горе телефони