Как протича тържеството в ресторанта
На всяка сватба програмата и ритуалите варират според стила на дисководещия и предпочитанията на младоженците. По-долу ще прочетете един примерен и усреднен сценарий.
18.00 ч. В залата на тържеството младоженците влизат последни, след като гостите са се настанили. На дансинга е сложено бяло платно, често украсявано с листенца от цветя, здравец, жито, стотинки. Дисководещият приканва гостите да станат на крака и с бурни аплодисменти да посрещнат младото семейство, при което младоженците заедно с кумовете влизат в залата, преминават по платното и се нареждат в края му. В този момент най-често звучи сватбеният марш на Менделсон, като някои двойки уговарят предварително с диджея по време на ритуалите да звучат други песни, които играят ролята на закачка или допълват темата на сватбата. Забавна песен за влизането на младоженците е например Love & Marriage („Любов и брак“) от Франк Синатра , а защо не и Imperial March („Императорски марш“) от „Междузвездни войни“.
Младоженците се посрещат от майките. Свекървата (майката на младоженеца) ги захранва с парченца от погачата, потопени първо в сол, а след това и в мед, а тъщата помага, като държи погачата. Следва захранването на кумовете само с мед. Някои дисководещи приканват и младоженците на свой ред да захранят майките си, „та ако тръгнат да казват нещо – мед да им капе от устата“.
Персоналът на ресторанта поднася шампанско за наздравица на младоженците и кумовете – който от младоженците първи си изпие чашата, той ще командва вкъщи, а колкото капки останат на дъното, толкова сълзи ще има в новото семейство. Или поне така твърди диджеят, който после се обръща към кума с въпроса „Как ти се стори виното, куме?“
След целувката приканват булката да ритне менчето, което има две цветчета – бяло и червено. Което цветче отиде по-напред, такава ще бъде първата рожба на семейството – бяло за момче, червено за момиче. Или пък беше обратното? С това ритуалът по посрещането приключва и младоженците и кумовете се настаняват на младоженската маса.
18.30 ч. Добрите дисководещи винаги оставят 10-20 минути почивка на младоженците за аклиматизация, през това време звучи фонова музика. Кумът е инструктиран как да борави с микрофона и след представяне от диджея произнася своя тост, с който открива вечерта. По-старата традиция е тостът на кума да бъде някъде в средата на сватбата, но я приемам вече за отпаднала, тъй като не съм я виждал на сватба след 2010 година. Винаги горещо препоръчвам на младоженците и те да вдигнат тост – няма начин да не се справите, защото публиката е съставена от най-големите ви фенове и във всички случаи ще допълните с много позитивни емоции атмосферата на сватбения ви ден.
18.40 ч. Дансингът се открива с първия сватбен танц, освен в редките ситуации, когато някой, обикновено по-възрастен донжуан нетърпеливо покани дамата си. Някои водещи откриват дансинга с хоро, а едва след това е блусът на младоженците.
След първия сватбен танц много дисководещи отправят поздрав и покана към родителите, а на следващата песен и към кумовете на младото семейство. В този случай обикновено на дансинга танцуват само те – забелязал съм, че някои родители го възприемат добре, а други по-скоро се притесняват. Затова и често препоръчвам на моите младоженци в този момент и те да се присъединят на дансинга и дори да поканят родителите си на танц – например булката с баща си, а младоженецът с майка си, като в този случай винаги тъщата и свекърът също танцуват заедно. Излизат и кумовете, както и други двойки и по същество пълните дансинга си още в началото на сватбата.
Малко за музиката в една средностатистическа българска сватба. За времетраенето от пет часа от влизането на младоженците до разрязването на тортата звучат приблизително от 100-120 песни. Не ви препоръчвам да давате на дисководещия списък с повече от 20 песни. Винаги, когато съм бил на сватба, в която диджеят е пускал по предварително зададен и задължителен списък от младоженците, дансингът е бил провал.
От народната музика се пуска предимно право хоро, което диджеите използват като музикални апетайзери за гостите – този тип мелодия привлича най-много и задържат най-упорито хората на дансинга, особено когато настроението още не се е разгорещило. Що се отнася до попфолк музиката, известна част от младоженците я ограничават от плейлистата и това е напълно допустимо. Казано по друг начин – купон се получава и без попфолк.
20.30 ч. Сервира се основното ястие. Това е момента, в който обикновено се прави ритуалът с разчупването на сватбената погача. Когато избирате питка, изберете такава, която е с хомогенна структура, тъй като тя се чупи по-атрактивно. Младоженците застават гръб в гръб с протегнати нагоре ръце и кумът им поднася погачата. По-рядко младоженците стоят с лице един към друг и дърпат питката към себе си. Това всъщност е и по-прагматичният вариант с оглед на трохите, които упорито остават по вас след това, изглежда, завинаги.
Диджеят обявява кратка пауза на танците, като пожелава приятен апетит на всички и ги призовава да проверят дали чашите им са пълни, защото младото семейство ще мине, за да си каже наздраве с всеки един от тях. Тази наздравица е и моментът, в който младоженците получават своите подаръци.
На немалко сватби младоженците избират да се поздравят с гостите си и да получат подаръците им не по време на средата на сватбената вечер, а на коктейл преди началото на вечерта или на влизане в ресторанта. Препоръчвам този вариант по принцип, но и особено за сватби с над 120 гости, тъй като в тези случаи наздравицата вечерта в ресторанта може да отнеме и повече от един час. В това време музиката е по-тиха и не е танцова, за да могат гостите да са по местата си, когато стигнете до тяхната маса. Съответно и когато паузата е по-дълга, неминуемо настроението пада.
21.30 ч. След приключване на наздравицата отново е ред на танците. Често пъти кумът повежда хоро под звуците на „Пий, куме, пий“. В минутите след това има и сватбени игри, ако имате интерес към тях.
23.00 ч. Идва ред и на трите ритуала, които вървят в комплект и бележат края на официалната програма на сватбата – хвърлянето на булчинския букет, свалянето и хвърлянето на жартиера, както и разрязването на сватбената торта. Част от двойките решават да пропуснат ритуала с хвърлянето на жартиера, който трябва да се свали от младоженеца без ползване на ръце, тъй като го намират за неуместно. Съветът ми е да не изпускате самия ритуал, а просто частта със свалянето – диджеят обявява, че младоженецът е успял да го свали още по време на първия сватбен танц. В други случаи младоженецът хвърля вратовръзката или папийонката си, а може и някой друг съвсем нетрадиционен предмет например ключа от ергенската квартира.
Ритуалът по разрязването на сватбената торта винаги включва захранване на младоженците един друг. Съществува и традицията да се раздават парчета на неженени двойки, на които пожелавате да минат по вашия път. Предварително коментирайте с дисководещия колко ще бъдат двойките, защото ако имате 30 такива приятели, то дългата версия на традицията, която включва „Горчиво!“ за всяка двойка, би могла да стане отегчителна за всички след първия час, включително и за тортата.
Разрязването на сватбената торта обикновено се извършва между 23.30 часа и 24.00 часа. Препоръчвам ви, доколкото е възможно, да предвидите разрязването около един час по-рано.
Предимствата са следните:
• Винаги има една малка част от гостите, които си тръгват по-рано. Така може да почерпите и тях с торта.
• Сватбените фотографи и видеографи обикновено снимат до този ритуал. С ранното разрязване на тортата си спестявате евентуалните извънредни часове за доплащане, като същевременно в почти всички случаи има пълноценно отразяване на сватбената вечер.
• След като сте приключили с всички официалности, купонът може да премине във фаза на избухване.
Коктейлът преди началото на вечерта и кога да приемаме подаръците от гостите
Коктейлът е особено подходящ, когато фотосесията е след църковния брак и преди тържеството в ресторанта – за гостите има дупка в програмата, която по този начин се запълва. Коктейлът може да играе ролята и на буферно време, в който да се съберат всички, когато гостите са поканени директно в ресторанта. Тази част от сватбената програма може да се впише в половин час, един час или повече, а може и просто да бъде връчване на напитка на всеки гост и наздравица с младоженците на влизане в ресторанта.
Според установената традиция, когато се сервира основното ястие в ресторанта, диджеят спира танците, пуска „асансьорна музика“ и призовава всички гости да проверят дали чашите им са пълни, защото младоженците ще минат да си кажат „Наздраве!“ с тях и ще приемат сватбените подаръци.
Около половината от двойките, с които разговарям за предстоящата им сватба, изпитват неудобство от този момент на сватбеното тържество. Това неудобство е напълно разбираемо, независимо че е неоснователно – сватбеният подарък все някога трябва да се връчи, а и гостите са свикнали да го подаряват точно в този момент.
Същественият недостатък на наздравицата и даряването е тяхната продължителност – време, в което настроението на гостите може и да падне малко, а някои от тях скучаят, защото музиката е по-тиха и не танцова. Присъствал съм на сватба, на която младоженците обикаляха своите 120 гости над два часа, а в това време девойка идва два пъти при дисководещия да му пили на главата: „Ама може ли, кажете ми, да се танцува на това, дето сте го пуснали?“ Диджеят, в случая не е виновен, защото докато обикаляте масите, той няма как да вдигне страхотен купон на дансинга, в който вие да не участвате, а и едвам да чувате пожеланията на вашите гости, или поне тези от тях, които са решили да ви изчакат да стигнете до тяхната маса и не са се включили в танците.
Ако решите да се придържате към описаната традиция, имайте едно наум и се опитайте да я вместите в разумна продължителност. Вероятно от Пловдив и Благоевградско, където сватбите традиционно са с много гости, тръгва и алтернативният вариант наздравицата и получаването на подаръците от гостите да се правят непосредствено преди началото на тържеството, по време на коктейла. В най-честия случай младоженците се подреждат в преддверието на ресторанта и на влизане в залата гостите им казват „Наздраве!“, връчват им букети и подаръци. Дори и по време на вечерта младоженците да минат втори път за наздравица с гостите, тя преминава много по-бързо.
Разпространената в други държави традиция да има маса за подаръци и който когато желае да отиде и да остави своя подарък, по мои наблюдения е неподходяща за българските
сватби. Поне половината от гостите си връчват подаръците лично, и то в момент на сватбата, в който може би това не е най-удобно – например по време на тоста на кума. В тази връзка не е подходящо и книгата за пожелания да се оставя на отделна маса и всеки, който желае да идва и да пише – това никога не се получава. Във всички случаи е необходимо книгата да се предава от маса на маса, а диджеят да обяви, че има книга за пожелания и всеки трябва да напише нещо в нея за спомен на младоженците.
Интересна е традицията на сватбите на българските турци. Младоженците сядат на подготвените на дансинга столове, гостите идват при тях и им връчват подаръците – в повечето случаи пари, а сумата се обявява на всеослушание от водещия.
Независимо кога приемате подаръците си, не забравяйте да осигурите подходяща кутия или кошница, защото жълтата пазарска торбичка изпъква прекалено много на снимките.
Как да изстискаме максимално забавление от сватбената си вечер
Питайте всеки, който е имал запазено място на младо- женската маса, и той ще ви сподели, че вечерта на сватбата минава неусетно и докато се обърнеш, купонът вече е свършил, а ти стоиш с калкулатор в ръка пред купчина пликове. Ето и няколко малки идеи, с които да подобрите протичането на сватбената вечер.
Големите паузи и накъсвания в програмата и в музиката
Няма нищо, което да убива сватбен купон така, както паузите, в които диджеят е ограничен до фонова и неподходяща за танци музика. След посрещането им в ресторанта и настаняването на булчинската маса младоженците обикновено имат 10-15 минути време да се аклиматизират. В някои случай тази пауза продължава повече от час. Такава ситуация се получава, когато младоженците или се занимават с разни организационни въпроси (закога?) или диджеят не може да започне програмата, защото не може да свари кумове и мла-доженци едновременно на масата, тъй като всеки е някъде.
Голяма пауза може да се получи и по време на наздравицата с гостите в ресторанта, когато младоженците получават подаръците си, ако не са го сторили непосредствено преди началото на вечерта.
Паузи в музиката се получават и при изненади и артистични изпълнения, при които всички гости се приканват да заемат местата си, за да наблюдават дансинга. Когато изненадите са прекалено дълги и прекалено много, а гостите са прекарали повечето време седейки, трудно ще ги накарате тепърва да станат и да танцуват.
Танци има, когато вие сте на дансинга
Един от съветите, който давам на всяка двойка, с която се срещаме, е да присъстват на дансинга активно поне в първите 30 минути на сватбата. Когато младоженците и кумовете танцуват, и гостите танцуват. Когато веднага след първия сватбен танц младоженецът излезе да пуши, а булката седне на масата с приятелките си, диджеят започва обилно да се поти, защото каквато и мелодия да избере, дансингът е празен.
Монотонната музика
Дисководещите имат различни стилове на работа, като винаги особено ме е възхищавала концепцията на някои от тях да се пуснат последователно четири хора, смесени с две хороводни китки, тоест хорото да не спира в продължение на 45 минути. Весело е и все пак монотонно и никога не е по вкуса на абсолютно всички гости, затова внимателно избирайте дисководещ, който знае какво прави.
Събития в сватбената програма
Една сватба е толкова по-хубава, колкото е по-пълен и по-весел дансингът й. Игрите, изненадите, музикалните и фолклорните изпълнения понякога може да прекъснат танците и затова трябва да се подхожда по-внимателно, що се отнася до включването им в програмата и до продължителността им.
Наситената със събития програма по правило е по-подходяща за големи сватби (130 и повече гости), в които има различни компании. На тези сватби голяма част от гостите обикновено по-трудно стават да танцуват и затова е добре да има и моменти, които да ги забавляват, без да стават от мястото си.
На сватбите с по-малък брой гости, където по-често всички се познават, винаги препоръчвам програмата да се състои само от основните ритуали, както и от много хубава музика и танци.
Ритуали
В повечето сватбени вечери се изпълняват следните ритуали:
• Посрещане и захранване на младоженците от свекървата и тъщата с питка със сол и мед
• Наздравица с кумовете
• Ритане на менчето
• Тост на кума
• Първи сватбен танц
• Разчупване на сватбената погача
• Хвърляне на булчинския букет
• Хвърляне на жартиера
• Разрязване на сватбената торта
По-рядко се извършват следните ритуали:
• Кумовата ръченица е надиграването на кумовете с танцьори за питка и пиле. В различните краища на България ритуалът търпи известни вариации и понякога пилето е прасе, а пък питката е торта.
• Булчиното хоро се води от булката, като всеки, който иска да се хване на него, трябва да дари на младоженците пари в специално предвидена за целта кошничка. Хорото придобива и състезателен характер, когато се обяви, че който е последен на хорото, когато то приключи, такъв ще е полът на първото дете на семейството. В Северозападна България, както и на други места в страната ни, булчиното хоро се заменя от блус с булката – всеки, който желае да танцува с нея, трябва да дари пари.
• Разбулване на булката почти не се извършва и според населеното място има множество различни варианти. Един примерен вариант е кумата да разбули булката по време на сватбената вечер (на една от сватбите тя трябваше да стори това без ръце?!), като булката след това не трябва да вижда булото за определен период. В една от хипотезите то трябва да бъде окачено на плодно дърво, в друга – навито на точилка, в трета – окачено на плодно дърво с точилка. Булото може и да се подари на някого, а той да дойде на гости на младоженците. Така и така ритуалът очевидно съществува в много широки вариации, та няма да навреди и някой да разхвърля здравец по гостите при изпълняването му.
Игри
Най-често изпълняваните игри на сватбите са играта с обувките и играта с балоните. При първата младоженците сядат гръб в гръб на предварително подготвени столове. Събуват си обувките и ги разменят, така че всеки от тях да има в ръцете си по една дамска и по една мъжка обувка. Някои диджеи използват вместо обувки предварително подготвени табелки с надпис „Той“ и „Тя“, което е много удачна идея, или балони с розов и син цвят. Водещият на тържеството задава въпроси от типа на: „Кой кого целуна пръв?“, „Кой ще се грижи за домакинската работа?“, „Кой е по-мързелив?“ и т.н., на което всеки отговаря (без да вижда половинката си) с вдигане на съответната обувка мъжка или дамска.
Играта с обувките винаги предизвиква много смях при гостите, дори и те вече да са наблюдавали подобна игра на предишни сватби. Ако няма други по-добри предложения, а държите да има игра, играта с обувките е отлична идея.
При втората игра в надути балони се поставят предварително напечатани и изрязани обещания. Младоженците се редуват да пукат балоните и след това трябва да прочетат на микрофона обещанията, които са закачливо-стихотворни – „Обещавам, за да е мирна къщата, да слушам тъщата“, до битово прозаични: „Обещавам аз да поправям колата.“
Не ви препоръчвам играта с балоните, тъй като по мои впечатления рядко е забавна за гостите, а освен това понякога има и дребни препятствия – листчетата с обещанията летят прекалено далеч от спукания балон и попадат в нечия напитка. По същество в играта няма никакъв личен момент, тъй като обещанията са по-скоро общи и рядко успяват да подчертаят или противопоставят дадена черта от характера на младоженците, което да предизвика и смях.
Наред с тези две най-популярни игри дисководещите по сватбите често предлагат и други по-малко известни, а в някои случаи дори специални за самия водещ. Игри понякога се организират и от кумовете, шаферите и гостите като изненада.
• Състезание по танци. От всяка маса се кани по една двойка кандидати, които след това танцуват на кратки откъси от песни в разнообразни музикални стилове. Жури са младоженците и кумовете, които след това връчват награди.
• Накарай ги да се целунат. На всяка маса стои запечатан плик, който гостите отварят по време на играта. Във всеки плик има задачи, съобразени с връзката на гостите с младото семейство – така масата на родителите трябва да даде съвети за по-щастлив семеен живот, масата с приятелите на младоженеца трябва да разкаже забавна история от миналото му, а гостите от Германия просто трябва да изтанцуват полка. Успешното справяне със задачата се награждава с целувка между младоженците. Като се замисли човек, може би някоя материална награда не би навредила.
• Наздраве! Игра, в която приятели на булката щафетно се надпиват срещу приятели на младоженеца с предварително подготвени чаши с алкохолни напитки.
• Изрязване на сърце. Игра от немските традиции, която се прокрадва в много наши сватби благодарение на младоженците, които например са завършили немски университети и дълго време са живели в Германия. Кумовете държат един бял чаршаф, на който е нарисувано сърце. Младоженците получават две ножици и започват да режат от горния край на сърцето по срещуположните криви. Който пръв стигне до долния ъгъл на сърцето, печели. След като сърцето е изрязано, младоженецът пренася на ръце булката през така оформената дупка в чаршафа.
• Състезание с паста. Игра по двойки, в която жената държи с уста ригатони (паста под формата на цилиндър), а мъжът, захапал спагети (пръчиците), трябва да го вкара в ригатона на половинката си. Която двойка успее, вдига ръка. Играе се на кръгове, като във всеки кръг последните отпадат. Като изключим всички офталмологични рискове, които в момента си представяте, както и донякъде събуждащия неприлични асоциации характер, на единствената сватба, на която я наблюдавах, играта беше страхотен успех.
Етюди
Събития на сватбата, които не са съвсем игри, а по-скоро представления, в които възможността да се изложиш е далеч по-голяма. Етюд може да подготви водещия на сватба, самите младоженци, кумовете или всеки от гостите. Участници са всички горепосочени лица – в някои от случаите самият организатор, а в други – нищо неподозиращата жертва.
Популярни етюди са:
• Булката реже салата от голяма зелка на младоженеца, а той от своя страна простира детски дрешки на импровизиран простор. В друга вариация и двамата младоженци режат зелката, като търсят скритата вътре монета. Забавният момент е, когато водещият обяви, че всъщност няма как да се скрие монета в зелка, но е трябвало да се направи салата за новодошлите гости.
• Булката прекарва „сурово“ яйце от единия крачол на младоженеца към другия. В състезателния вариант, яйцата са повече и могат да участват кумовете и други двойки.
• Тост на кума, който е няколко десетки листа, които са из-духани от вятъра или неволно падат на пода, защото той се спъва и това го принуждава да каже съвсем кратко, но съдържателно и хитроумно слово.
• Ключове от ергенската квартира на младоженеца, които трябва да му се върнат, сега, когато вече е женен. Девойки от цялата зала се стичат към сватбената маса с нарочно приготвени и раздадени от кумовете ключове. Последен е и един младеж.
• Технически упътвания, приемно-предавателни протоколи за работа с младоженеца или булката; конституция на младото семейство.
Сред разнообразието от нетипични изненади значителен шаш фактор имаше психодрамата, организирана от кумовете за нищо неподозиращите младоженци. Излязоха двама
актьори и водеща, която се усведоми за характерни черти на съпрузите в блиц интервю с приятелите им, а след това актьорите в ролята на младоженците разиграха няколко типични битови ситуации в бъдещия живот на младото семейство. Всеки от двамата младоженци можеше да звъни със звънчето, когато актьорите правилно отразяват чепатостите в характера на другия, и съответно да свирят с тромбата, когато не са съгласни с импровизацията.
Тостове и презентации
По традиция кумът произнася тост и вдига наздравица. Ето ги и трите най-упорито прокрадващи се фрази в тостовете на кумовете:
„Чувал съм, че човек не трябва да избира за спътник в живота си човек, с когото може да живее, а трябва да избере този, без когото не може да преживее нито миг.“
„Така че с това наум искам да ви пожелая само едно: нека любовта ви бъде достатъчно модерна, за да оцелее във времето, и също толкова старомодна, за да остане вечна.“
„Уважаеми гости, за мен е чест да се изправя пред вас. Предполагам, че трябваше да кажа чест и удоволствие, но ако трябва да бъда откровен, смятам, че удоволствието ще дойде, след като свърша речта.“
И докато например в Русия тостове вдигат всички близки на младоженците, както и самите младоженци, то при нас такава традиция няма. Въпреки това ви препоръчвам да предложите предварително на вашите родители, братя и сестри да вдигнат тост. Още по-вълнуващо за всички се получава и когато самите младоженци застанат пред микрофона. Притеснението е по-малко, защото познавате лично цялата си публика.
Някои двойки или приятелите като изненада подготвят слайдшоу. То най-често съдържа снимки на младоженците, съчетани с хитроумент текст, или с шеги от човека пред микрофона. Кумовете на една моя сватба подготвиха страхотна изненада – филм с кратки интервюта, разкази и впечатления за младоженците от техни близки и приятели, някои от които живеещи на другия край на Земята и участващи по интернет. Беше много сълзливо.
В много ресторанти има разположени екрани, които осигуряват горната изненада. Препоръчителен момент за осъществяването й е в началото на тържеството, съчетана с речта на кума.
Музикални и танцови изпълнения
На много сватби, особено с чуждестранни гости, участва фолклорна формация. Предлага се разнообразие от програми – само танцьори, само музиканти или пък и двете. Специализираните в сватбите ансамбли са подготвили програмата си така, че в нея да има активно участие на младоженци, кумове и гости. Всички гости се забавляват много, когато младоженецът французин, който така или иначе в момента изглежда като в небрано лозе, получи на главата си калпак, на гърба – шарено елече, и след това методично увиват в традиционен български пояс. Освен представление формациите предлагат и фолклорно посрещане на младоженците в ресторанта, както и танцьори за ритуала кумова ръченица.
Сватбеното настроение винаги се вдига значително при участите на гост-изпълнител – певец или група. Идеалният вариант, с който никога няма да сгрешите, е, ако поканите певец, който да изпее песента за първия сватбен танц, както и още няколко песни. Освен най-популярните имена в музикалния бранш има и много талантливи и не толкова известни изпълнители, които имат широк репертоар, които не отвличат в такава степен акцента на вечерта от младоженците и които в крайна сметка създават неповторими емоции.
Заря и летящи фенери
Зарята е традиционната кулминация на много национални и обществени празници и като цяло е събитие, което винаги те кара да се чувстваш празнично и като на Нова година. На около 5-10% от сватбите, които снимам, има заря, която понякога организират младоженците, а друг път е подарък от кумове, родители или близки. За съжаление, в част от случаите натоварените със задачата лица не са професионалисти, пиротехниката се разполага на неподходящо място и резултатът е опашка с хора пред тоалетните, които чакат да си изплакнат очите. Събитието трудно може да се подготви като изненада за младоженците, тъй като трябва да се съобрази предварително с мястото на сватбата, както и при необходимост да се осигурят съответните разрешителни.
Зарята е подходяща най-вече при сватби на открито, на които гостите няма нужда да напускат местата си, за да я наблюдават. При сватби, в които гостите трябва да излязат извън залата заради фойерверките, се получава една принудителна пауза от 15-20 минути, която понякога може да разстрои ритъма на дансинга. В населени места зарята обикновено се прави до 22.00 часа.
Летящите фенери са хартиени торбички със запалим елемент на принципа на балоните с горещ въздух. Летящите фенери са стресиращи за някои гости, които при вида им изпадат в паника, че ще изгори поне половин България. Всъщност в някои азиатски държави те са национална традиция и изобщо не са толкова опасни. Все пак съм присъствал на случаи, в които горящият елемент е падал и е прогарял роклята на булката, или фенер е влизал на тераса на офис сграда и е задействал алармената инсталация. Друг минус на летящите фенери е и понякога трудното запалване на елемента и пускането на фенера, което изисква продължително нагряване със запалка и известна ловкост и понякога е свързано с разочарование при неуспелите „летци“.
Зарята, фенерите, а в това число и бенгалският огън, от- лично се съчетават и затова често се правят заедно с разрязването на сватбената торта под открито небе.
Изненадите
Изненадите най-често се подготвят от кумовете или от близки приятели на младоженците. Ако имате каквато и да е информация, че някой ви готви изненада, добре е да уточните с него горната граница на продължителността й. Присъствал съм на две сватби, на които подготвеният сюрприз – в единия случай слайдшоу със снимки, а в другия случай представление с участието на професионални танцьори от всички възрастови групи, беше с продължителност над 45 минути, което сериозно наруши ритъма на сватбената вечер.
Понякога, за съжаление, подготвените изненади просто не са подходящи за сватби. Такова беше отличното изпълнение на детска песен на чужд език от три годишен бонбон, което обра страхотни овации и щеше да е перфектна изненада, ако не беше последвана от шест други детски песнички, при това с екзалтирано дирижиране от страна на гордите родители. На друга сватба клоун прави фокуси и номера с балони. На трета сватба се правеше хороскоп на младоженците. В тези случаи е конфузно, когато малко след началото на изненадата децибелите на разговорите по масите започнат да се вдигат и в един момент на всички е ясно, че никой не следи случващото се. Помислете дали искате вашата сватба да бъде шоу за таланти и „респектирайте“ хората, от които очаквате самоинициатива.
Първи сватбен танц
Освен в ситуациите, когато някой по-нетърпелив гост не ви изпревари със своята любима на дансинга или диджеят ви няма традицията да започва директно с хората, дансингът се открива с вашите танцови умения.
Извън традиционния блус най-популярни са миксовете от две или повече различни по стил песни, които младоженците предварително подготвят с дисководещия. В изненадата може да включите и шаферите и кумовете, като в тези случаи танцът се започва от двама ви и приключва с пълен дансинг с гора от ръце.
Някои двойки залагат на класически танц от типа на валс или танго със стилна хореография. Във всеки случай, ако искате да направите нещо по-специално, може да се доверите на някоя от танцовите школи, които предлагат уроци за първия сватбен танц. В зависимост от това на какво танцово равнище сте и какви идеи имате за хореографията, ще са необходими два-три или повече урока. Не пропускайте да запазите и един час за разяснение на най-популярните български народни хора и ръченици.
Безспорният фаворит на всички времена сред българските песни за първи сватбен танц е „Огън от любов“ на Васил Найденов и Силвия Кацарова. Други популярни български песни са „Обичам те“ на Силвия Кацарова, „Светът е за двама“ на Орлин Горанов, „Давам всичко за теб“ на Графа. От чуждестранните песни най-популярен евъргрийн е „I Want to Spend my Lifetime Loving You“ на Tina Arena & Marc Anthony , а в последните 2 години – „Thinking Out Loud” на Ed Sheeran, в клипа на която си имате и включена хореография на първи сватбен танц, както и „All of Me“ на John Legend.
След първия сватбен танц много дисководещи обикновено канят с песен поздрав родителите на младоженците, които танцуват сами на дансинга. Тогава е моментът да поканите изненадващо всички на танц, като вариантите за това са много и разнообразни, но във всички случаи не трябва да оставяте нетанцуващи.
Децата на сватбата
Децата са спасението от скуката за сватбения фотограф в моментите, когато на сватбата не се случва нищо друго – те си играят, гонят се, търкалят се по пода, хилят се като за по-следно и все неща, от които стават страхотни снимки!
Когато на сватбата ви ще има повечко малки гости, следва да имате предвид, че игрите, закачките, плачът и детското на децата оказват за добро или за лошо видимо влияние върху протичането на деня. Ако си представяте вашата сватба като парти с по-скоро вечерен, а не семеен привкус, тогава бихте могли да ангажирате аниматор за децата или ако сте склонни да приемате стреса и драматизма добре, бихте могли да обявите в поканите, че това е тържество само за възрастни.
Освен аниматор може да се погрижите за децата на сватбата и с голямо количество материали за рисуване, пистолети за сапунени мехури и много балони.
Децата искат внимание и не са особено търпеливи. Ако прецените, че вашето дете няма да се развълнува много от едночасова фотосесия, по-добре е то да участва само в началото или в края й, а през останалото време да остане на грижите на щастливите баба и дядо. Ако кумовете ви имат малко дете, обсъдете да поканите и баба, за да могат те 100% да се съсредоточат върху задълженията си като кумове. Всъщност най-взривоопасното нещо на една сватба е съчетанието между шоколадов фонтан и деца, оставени без надзор.