Запазване на часове за ритуалната зала и църквата
След като сте обсъдили с фотографа и оператора подходящите часове и подходящите места за граждански брак и венчавка, може да ги запазите. Добрата новина е, че дори вашият час да е зает, този 20 минути преди това или 20 минути след това най-вероятно ще бъде свободен, а това не се отразява на програмата ви съществено.
Винаги препоръчвам на младоженците, когато имат възможност и желание за това, да организират изнесен ритуал, вместо посещение на ритуалната зала. Подобно решение улеснява логистиката и облекчава графика. Изнесените церемонии по правило са в по-красива, по-интимна и по-спокойна среда. Що се отнася до последното, бил съм свидетел на скупчвания от пет и повече сватби пред ритуалната зала на някои от най-популярните дати за сватби, като почти през всички уикенди неминуемо ще се сблъскате поне с още една сватба.
След като преминахте успешно през първите седем стъпки в организацията, можете да си отдъхнете, защото вашата сватба е почти организирана и всички други въпроси търпят известно отлагане.
График на сватбата ви
Трите фактора за отлична сватба
Оптимизиран график и сценарий без неща, които да не ви допадат
Оптимизираният график, при който вие, вашите родители и гости сте усмихнати и благоразположени, е един от трите главни фактора да си спомняте с удоволствие години наред колко по-хубава сватба от тези на всички ваши приятели сте имали!
Комуникацията с професионалистите около вас, както и книгата в ръцете ви са предпоставка да организирате сватбата си по най-добрия за вас начин, както и правилно да разпределите времето в деня, така че да няма бързане и много големи паузи.
Що се отнася до сватбения сценарий, направете информиран избор какво искате и какво не искате като ритуали и традиции през целия сватбен ден и най-вече в ресторанта. За целта бъдете внимателни при избора на вашия дисководещ – това е човекът, който наред с вас в най-значителна степен влияе на легендарността на сватбата ви.
На една сватба няма нищо задължително!
Независимо какво ви казват фотографът, управителят на ресторанта, родителите или леля Ваня, която е била на една много хубава сватба в Търговище през 1994 година – това е вашата сватба и на нея няма нищо задължително! Направете всичко така, както искате и не позволявайте някой друг да ви вменява правила, традиции или съображения.
Не е задължително булчинската рокля да бъде бяла; да бъде дълга; да има воал; да се носят високи обувки; да се прави тежък грим, защото иначе няма да се виждаш на снимките; да се носи нещо синьо, нещо ново, нещо старо, нещо назаем; да се купува булката; да свири оркестър; да се танцуват хора пред блока; да се крие обувката на булката; да се чупи чаша пред входа; бащата да извежда булката; братът да извежда булката; кумът да извежда булката; да стъпваш с левия крак напред; да стъпваш с десния крак напред; да не минаваш по пътя, по който си дошъл; да си с покрити рамене в нашите православни църкви; да не се виждат две булки; да се правят игри в ресторанта; да се слуша попфолк; да не се слуша попфолк; да се хвърля букет, жартиер или торта.
Изживейте пълноценно сватбения си ден
Вашето добро настроение през целия ден е третият главен фактор за страхотна сватба. Оставете организацията до 22.00 часа на предната вечер, а на самия сватбен ден бъде-те усмихнати, позитивни и имайте предвид, че винаги има нещо недоорганизирано, нещо, което ще се обърка и няма да стане както трябва.
Гостите на всички сватби не са особено в час и често ще ви звънят и ще се консултират с вас за неща, които вече многократно сте уточнили в поканите, в разговорите или пък изобщо няма как да знаете, например да ги упътите от „тук- сме-на-едно-кръгово“ до у вас.
За родителите често това е не по-малко вълнуващ ден, отколкото за младоженците, и не винаги те реагират по най-подходящия начин пред изправилите се дребни предизвикателства на деня – понякога неочаквано, понякога сприхаво, а понякога напълно неадекватно. Не се колебайте да цитирате безброй пъти Карлсон, който живее на покрива: „Спокойствие и само спокойствие!“
Роклята винаги се цапа – дори и да не е валял дъжд от два месеца и навсякъде да е сухо, преметено и почистено, шлейфът винаги намира откъде да събере малко мръсотия, есенни листа и някое малко кученце.
Ако букетът ви е точно както сте го искали, тортата няма да е. Ако с тортата всичко е наред, няколко от вашите гости ще доведат придружители, които не са поканени и съответно не са предвидени. Ако гостите не са повече, със сигурност поне две семейства с малки деца ще звъннат на сватбения ден с някакво безумно оправдание за невъзможността да присъстват. В краен случай винаги може да заседнете и в асансьора на хотела, ако всичко друго мине по мед и масло.
Реалността е, че винаги нещо малко се случва – не си позволявайте това да разваля настроението ви, помнете, че сте направили каквото можете в месеците на организация преди това и че не сте на мястото на младоженците, които организираха сватба изцяло на открито за 200 човека пред ресторант с капацитет 80 човека в потресаващо дъждовен ден.
Какви да бъдат часовете от поканата
Когато изберете подходящи часове за гражданския брак, венчавката и ресторанта, няма дълги и изморителни за вас и вашите гости паузи между ритуалите и ресторанта, няма риск и от закъснения, както и има достатъчно време – точно толкова, колкото сте пожелали, за фотосесията с вас и вашите кумове.
Отзад напред: Кога е най-добре да започне тържеството в ресторанта на вечерна сватба
18 часът е най-популярният час при вечерните сватби за стартиране на тържеството в ресторанта. Така имате достатъчно време да вместите спокойно ритуали, танци, изпълнение от фолклорна формация и общуване с гостите до момента, в който най-възрастните гости и тези с малки деца обикновено започват да си тръгват (около 23 часа).
19 часът е също популярен и удачен час през по-топлите месеци от годината. Има някои ресторанти, които не предлагат и възможност за започване по-рано, тъй като правят в един ден по две сватби, като дневната сватба приключва в 18 часа и има нужда от техническо време за презареждане на залата. Тези ситуации са особено неудобни за декораторите,
тъй като не оставят достатъчно време за украсяване на помещението.
20 часът е по-скоро късен час за започване на тържеството, тъй като вечерта според мен минава припряно. Въпреки това часът е особено удачен за петъчни сватби, когато по-голямата част от гостите идват на сватбата след работа, както и за изнесени сватби на открито през летните месеци, когато слънцето е вече ниско, а температурите стават приятни.
17 часът е доста ранен час за начало на купона, но е най-до-брата идея за сватби през зимата, когато слънцето залязва преди 17 часа и поради тази причина е добре гражданския брак и венчавката да бъдат изнесени в светлата част, тоест в диапазона от 14.00 до 16.00 часа.
Кои са удачните часове за гражданския брак и венчавката
В болшинството сватби гражданският брак и венчавката са през един час:
16.00 – Граждански брак
17.00 – Венчавка
18.00 – Тържество в ресторанта
Гражданската церемония обикновено се вписва в рамките на 15 минути, венчавката в популярните църкви е около 20-25 минути. В 95% от сватбите времето от един час е напълно достатъчно за церемониите, поздравленията, придвижването и снимки с гостите. Кръглите часове са най-популярни и първи се заемат, като няма проблеми да вземете предишния или следващия свободен час.
Препоръчвам ви да не оставяте повече от час и половина между часовете на ритуалите, когато се провеждат в едно населено място, тъй като това е изморително и протяжно за гостите на сватбата.
Кога се прави фотосесия с младоженците
Най-популярният, но не и най-практичният вариант за вместване на фотосесията е тя да се случи след ритуалите и преди ресторанта.
16.00 – Граждански брак
17.00 – Църковен брак ФОТОСЕСИЯ
19.00 – Ресторант
+ Този формат е подходящ при сватби в горещите летни дни, когато по-късният час на фотосесията ни осигурява малко по-хубава светлина и не толкова парещо слънце.
+ Вече сте успешно женени и не толкова притеснени, колкото малко преди това.
– Ограничени сте откъм времетраене на фотосесията, тъй като по-дългата фотосесия увеличава и дупката в графика, в която вашите гости скучаят.
– Гостите ви имат дупка в графика, през която скучаят.
– Родителите звънят на пожар къде сте, защото гостите имат дупка в графика и скучаят, независимо че сте организирали коктейл за всички в прекрасната градина на ресторанта.
Най-добрият вариант е да вместите фотосесията преди ритуалите. Такава програма по моя препоръка избират повечето двойки, чиито сватби заснемам.
Фотосесия
16.00 – Граждански брак
17.00 – Църковен брак
18.00 – Ресторант
+ При този вариант програмата е без паузи за вашите гости, а още един плюс е, че фотосесията играе ролята на буфер при евентуално закъснение в програмата и няма риск да се появите в ритуалната зала не навреме.
+ Времетраенето на фотосесията може да бъде и по-про-дължително.
– Слънчевата светлина по-късно през деня е малко по-хубава за снимки от светлината по-рано през деня. Изобщо обедното слънце от 12 до 15 часа през летните месеци е по-скоро неподходящо за снимки и ако фотосесията се прави тогава, е добре да се търси архитектурна среда, която ще осигури плътни сенки и приятна отразена светлина.
При така построена програма младоженецът взема булката, след което заедно с кумовете отиваме на фотосесията, докато останалата част от най-близките и приятелите остават в дома на булката и около час по-късно тръгват за ритуалната зала.
Добро решение е и съчетаването на двата варианта. Така например при наскорошна среща с двойка те вече бяха запазили ритуална зала „Средец“ в София, на ул. „Леге“ от 16 часа, както и църквата „Св. Йоан Рилски“ в Софийската духовна семинария от 17 часа и имаха желание за много снимки и хубава фотосесия. Предложих им следното решение за график на сватбата:
15.00 ч.
Първа част на фотосесията с младоженците и кумовете в архитектурната среда на централната градска част – красивите фасади, арките, големите площадни пространства на няколко минути пеш от ритуалната зала. Голям плюс на градската среда при фотосесиите е, че дава плътна сянка дори в ранния следобед, когато слънчевите лъчи не са особено ласкави.
16.00 ч.
Граждански брак, ритуална зала „Триадица“, поздравления от гостите и отпътуване към църквата.
17.00 ч.
Венчавка, храм „Св. Йоан Рилски“, Софийска духовна семинария.
17.25 ч.
Снимки с гостите в парка на Семинарията.
17.40 ч.
Гостите отпътуват за коктейл в хотела, а ние с кумовете оставаме за втората част на фотосесията в рамките на 30-40 минути в парка около църквата.
18.00ч.
Коктейл за гостите.
18.30ч.
Начало на тържеството в ресторант.
По залез в зависимост от локацията на сватбата може да отделите десетина или повече минути за няколко фотосесийни кадъра в така наречения от фотографите златен час, когато слънцето е ниско, а светлината е мека и топла.
Изнесен ритуал
Смятам изнесения ритуал за безусловно по-добрия вариант за организиране на нещата. С него подобрявате изживяването за вас и вашите гости в сватбения ден, като сключите гражданския брак на красиво и удобно място по ваш избор.
В този случай програмата ви би могла да бъде:
16.00 часа – Църковен брак.
17.00 часа – Коктейл и изнесен ритуал в градината на ресторанта.
18.00 часа – Начало на тържеството.
Във всички случаи няма никакъв проблем да нагодите програмата си, като сключите църковен брак преди гражданския. Проблемът идва от изискването на църквите да се представи акт за сключен граждански брак преди венчавката. Основанието за това изискване е отпаднало в закона още през 2009 година и вече няма пречки да се сключи дори и само църковен брак. Повечето свещеници знаят това. Още едно предимство на изнесения ритуал е, че решавате въпроса със заетите часове в ритуалната зала и не е необходимо да се съобразявате с това, че вашият час е зает.
Изместване на фотосесията в отделен ден
Когато искате хубава и разнообразна сватбена фотосесия, а сватбата ви е с натоварена програма, много гости и седем различни места, през които трябва да минете, може да оставите фотосесийните снимки за някой от следващите дни или седмици. Освен облекчаване на сватбения график няма да се притеснявате и дали булчинската рокля ще се замърси, дали времето е лошо (защото сесията може да се пренасрочи), както и родителите ви няма да звънят и да питат къде сте и защо закъснявате за ресторанта. Ще имате времето и спокойствието да се отдадете на романтично и непринудено настроение. При фотосесията в отделен ден няма пречки да се снима в най-удобното откъм светлина време от деня – часовете преди залез слънце, които иначе са непостижими за снимки в самия сватбен ден, а освен това локациите, на които се снима, не са ограничени до такива близки до църквата или ресторанта, и могат да подберат наистина великолепни и нетрационни места.
За фотосесия в отделен ден не е необходимо, ако не желаете, да ангажирате отново професионален гримьор и фризьор, защото всъщност не е необходимо задължително да повтаряте визията от сватбата. Вие ще имате снимки от вашия сватбен ден с грима, прическата, бижутата, както и с букета, а при фотосесията в отделен ден може да се наблегне на един по-естествен външен вид.
Как протича една примерна българска сватба
Следващото описание има хипотетичен и усреднен характер. Повечето сватби имат малки или големи разлики в часовете, в продължителността на отделните моменти или в отсъствието на някои от тях.
В началото на сватбения ден младоженецът и булката понякога са на различни места, а понякога са заедно. И в двата варианта задачата на младоженеца на този етап от сватбата е да отиде и да вземе кумовете от дома им и после заедно с тях да отидат за булката.
12.00-14.00 ч. Подготовка на булката
Златното правило е за подготовката да се отделят три часа, но повечето булки се справят и за два часа. Времето включва прическа, грим и обличане на роклята. Прическата отнема от 30 минути до 2 часа – обикновено около 45 минути, гримът от 20 минути до 1 час, средно – 30 минути. Обикновено фризьорът и гримьорът идват в дома на булката и в редки случаи булката отива във фризьорския салон.
14.00-14.45 ч. Вземане на булката
Протича пищно – с оркестър, хора и много от гостите на сватбата, или семпло – само младоженецът и неговото семейство. В повечето случаи достъпът до булката е възпрепятстван от близките й, които не пускат младоженеца в жилището и искат откуп за нея. Понякога се стига и до влизане със сила чрез избутване, което в повечето случаи все пак е в разумни граници. За всички заснети сватби в актива си до този момент имам една-единствена фатално разбита врата, няколко извадени от пантите, няколко оцапани от стените сака и едно ходене на шафер до травматологията на „Пирогов“. Младоженците си казват наздраве с гостите, разменят по няколко думи с всеки, след което тръгват заедно с кумовете и фотографа за фотосесията.
15.00-15.55 ч. Фотосесия
Фотосесия с младоженците в паркова или в архитектурна среда по възможност на логистично удобно място спрямо ритуалната зала.
16.00-16.30 ч. Граждански брак
Сключване на граждански брак. Гражданският брак се състои от церемония, която обикновено е
10-15 минути и поздравления от гостите.
17.00-17.25 ч. Църковен брак
Венчавките са обикновено 20-30 минути. След венчавката обикновено не се приемат поздравления от гостите, както при гражданския брак.
17.25-17.40 ч. Групови портрети с гостите
След гражданския или след църковния брак обикновено се правят групови портретни снимки с гостите. Започва се с една обща снимка с всички гости, последвана от снимки с родителите и най-близките, а след това и с останалите роднини, приятели и гости – по семейства и компании. Всички отпътуват към ресторанта.
На много сватби преди началото на тържеството се организира и коктейл с напитка за добре дошли за гостите в преддверието или в градината на ресторанта. Гостите са вече настанени по местата, когато диджеят обявява влизането на младоженците и кумовете в залата под звуците на Менделсон и ръкоплясканията на гостите. Майките посрещат младото семейство с питка с мед и сол. Следва наздравица и ритане на менчето.
18.30-18.45 ч. Тост на кума и първи сватбен танц
Кумът казва своята реч, след което дисководещият поканва младоженците на дансинга за първия им сватбен танц под аплодисментите на гостите.
Втората песен обикновено е запазена като поздрав за родителите на младото семейство, а понякога се поздравяват и кумовете.
18.45-20.30 ч. Танци
След първия сватбен танц и поздравленията за най-близките дисководещият обикновено пуска хоро, с което кани всички гости на дансинга. Понякога се правят и игри, участват музикални изпълнители, фолклорни формации или пък има изненади от кумовете, родителите, гостите.
20.30-21.15 ч. Наздравица и получаване на подаръците
Сервира се основното ястие, а с него се изпълнява и ритуалът по разчупването на сватбената погача, която да определи кой ще носи парите вкъщи (в някои райони на България – кой ще командва). След това дисководещият обявява, че младоженците ще минат за наздравица с всеки един от гостите. Това е моментът, в който гостите даряват подаръците си на младото семейство.
21.15-23.00 ч. Танци
След паузата след основното ястие диджеят усилва отново музиката, вдига темпото и кани гостите на дансинга.
23.00-23.30 ч. Букет, жартиер и торта
Диджеят обявява ритуалите по хвърляне на сватбения букет, жартиера на булката, а след това и разрязването на сватбената торта. В този момент приключва официалната част от програмата на сватбата. Това обикновено е и моментът, в който приключва работата на сватбения фотограф и видеооператора.