В началото на сватбения ден
Къде се подготвят булката и младоженецът
Един много удобен вариант, от който двойките често се възползват, е подготовката на булката да стане в апартамент на хотела, избран за сватбата, а понякога и в друг хотел. Много хотели предоставят впечатляващи като интериор и пространство апартаменти, включени в цената на сватбеното тържество, които са удобни за целта. Избирайки този вариант, си спестявате много неудобства, в това число и със сватбената криза на тъщата, която най-вероятно би започнала чистене на жилището около месец преди сватбата.
Немалко от нашите двойки младоженци се подготвят заедно. Тъй като подготовката на младоженеца е кратка, а на булката е продължителна, той излиза, за да вземе кумовете, докато бъдещата му съпруга все още е в ръцете на фризьора, и се връща след два часа, когато тя вече е облякла булчинската си рокля – моментът на вълнение от първия поглед между двата се запазва в пълна степен.
Разбира се, много младоженци, отчитайки традиционните схващания, прекарват последната нощ преди сватбата на различни места, всеки в дома на родителите си или според обстоятелствата, като на следващата сутрин всеки се подготвя отделно.
Организирайте се така, че да се чувствате комфортно и не се натоварвайте с традиции от времето на „Железният светилник“, които нямат стойност за вас.
Как да си спестим напрежението в началото на сватбения ден и да бъдем в пълна кондиция
Пълноценен сън
Често може да се случи сънят в нощта преди сватбата да е жалко извинение за такъв. Все пак направете необходимото, за да си осигурите всички предпоставки за добра почивка в дните преди сватбата. По възможност не търсете кръщелните свидетелства до 3 часа през нощта, както и в никакъв случай не организирайте ергенско или моминско парти на предната вечер. Бъдете свежи и отпочинали в сватбения си ден, тъй като това условие в най-голяма степен ви осигурява добро настроение, отличен външен вид и свежо излъчване, липсата на които няма как да се замаскира нито от грима, нито от блясъка на великолепната булчинска рокля.
Обградете се с хора, които ви действат успокояващо
Всеки човек знае, че понякога близките и приятелите му, колкото и да са обични, откровено казано в даден момент може да започнат да му лазят по нервите. Ако подобна ситуация е напълно възможна във вашия случай, постарайте се по време на подготовката да има само хора, които ви действат успокояващо. Ако майка ви е също толкова голям маниак на тема контрол, колкото сте и вие, по-добре е да се подготвяте не у тях, а например във вашето жилище. Ако шаферките ви са неконтролируеми, шумни и неорганизирани, поканете ги 15-20 минути преди пристигането на младоженеца, а не два часа по-рано. На много сватби роднините от други населени места обикновено пристигат в разгара на подготовката и също се подготвят и обличат в дома на булката и всичко това понякога се превръща във водопад от драми и вълнения.
Не се превръщайте в персонален асистент на гостите
Вашите гости със сигурност са изключение, но като цяло на другите сватби гостите са донякъде неадекватни. Не се превръщайте в телефонист, който в сватбения си ден трябва да променя хотелски резервации, да обяснява как се стига от едно до друго място и да урежда транспорт и изобщо в нещо като персонален асистент на 120 души. Оставете телефона на шаферка, сестра или друг помощник и му възложете всички правомощия, а вие се насладете на сватбения си ден. Както написаха едни младоженци по повод на транспорта – „Такситата са колите в жълто.“
Прическата и гримът – в дома на булката
Още един значим фактор за по-голямо спокойствие в началото на сватбения ден е да поканите гримьора и фризьора там, където се подготвяте. Това е практика и се наблюдава при над 90% от сватбите, които заснемаме. Единици фризьори и още по-малко гримьори отказват да отидат на адрес за сватбена прическа и грим. Изключение правят единствено седмиците около абитуриентските балове, когато на повечето булки им се налага да отиват в салоните. Решението е от- лично, защото си спестявате време в така натоварения ден, както и необходимостта да се разнасяте излишно в таксита и автомобили с було, прическа и грим. А понякога и вали! Все пак има и булки, които нарочно избират фризьорския салон, за да се спасят от шумотевицата и пукотевицата на родители, роднини и близки в жилището и да си осигурят малко спокойствие в началото на сватбения ден. От гледна точка на сватбения фотограф хубавите фризьорски салони често пъти осигуряват нетрадиционна светлина и приятен интериор за снимките от подготовката на булките, но там липсва емоционалните моменти с най-близките в интимна- та обстановка на домашното жилище.
Вземане на булката
Изглежда абсурдно да се ожениш за някого, преди да поживееш с него една-две години поне за да си сигурен, че няма например да ти яде чорапите. Точно така е било само преди няколко десетилетия, тоест за много от нашите родители, баби и дядовци. Вземането на булката е било акт с фактическо значение – тя реално е напускала къщата на родителите си, за да се пренесе в къщата на свекърите.
Днес в около 40% от сватбите, които заснемам, младоженците символично прекарват разделени последната нощ преди сватбата, а в 60% от случаите са заедно. Независимо от това на почти всички български сватби се спазва традицията за вземането на булката с повече или с по-малко ритуали. Първата спирка от големия брой места, които трябва да се посетят в една българска средностатистическа сватба, е домът на кумовете. Дотам отива само младоженецът, тъй като в това време върви подготовката на булката, която е два-три часа, а неговата подготовка се е вписвала в 12 минути, и то защото е решил да си лъсне обувките още веднъж за късмет. Така дори и младоженците да са били заедно сутринта, то с вземането на кумовете те се разделят, за да може в крайна сметка малко по-късно през деня младоженецът да си плати и да види своята булка в пълния й блясък (а не рошава, по анцуг и с четка за зъби в уста, говореща нещо нечленоразделно, както я е оставил сутринта.)
Оркестрите и народните хора
В около една пета от сватбите, които снимам, има нает оркестър. Най-често това са двама или трима музиканти – гайдари, акордеонисти, гъдулари, кавалджии, тъпанджии.
По-често са в народни носии и имат професионално присъствие – наясно са кога да свирят по-тихо и кога по-шумно, кога да спрат и кога да започнат. По този начин те допринасят за атмосферата, а не доминират над нея. На пазара има няколко специализирани по сватбите фолклорни формации, като например приятелите ми от „Зевзеци“, които осигуряват много добре подготвени музиканти и танцьори, а участието им в сватбата е естетично и създава добро настроение.
Когато има оркестър, обикновено на всеки етап от програмата се танцуват хора – преди вземането на кумовете пред жилището им, в дома на кумовете и след вземането на кумовете отново пред жилището. След това пред дома на булката, в дома на булката, на излизане от дома на булката и т.н. На сватбите от народен тип и в по-малките населени места, където това е възможно, по време на придвижването между къщите оркестърът върви пред сватбения автомобил, водейки процесията. Ангажиментът на оркестъра обикновено приключва с потеглянето на младоженците за ритуалната зала.
Маркетингови трикове за покупко-продажба на булката
Уговорете се предварително младоженецът или някой от сватовете да се обади 10-15 минути преди пристигането им. Това се отнася особено за апартаменти във високи жилищни сгради. Така булката си спестява паниката от всеки клаксон на близкото кръстовище, пазачите застават на позиция пред заключената врата на жилището, а фотографът излиза навън, за да заснеме пристигането на младоженеца.
Покупко-продажбата винаги започва с преговори. Затова е много важно пазачите на булката да са пред заключената врата, а не зад нея. В първия случай има размяна на шеговити реплики и в крайна сметка ошушкване на младоженеца, а във втория случай има неуспешни опити да провреш булчинската обувка през малкия процеп на заключената с верига врата, когато всички знаем, че единственото, което потенциално би минало оттам, е джапанка. Когато пазачите са зад вратата съществува и значително по-висок риск от материални щети, както и физически травми, свързани с не-далновидно поставяне на крайници на неподходящи места.
Откупът се събира в булчинската обувка. Като изключим липсата на видима логика в подобно действие, то има практическа стойност – събраните пари трябва да останат за булката, а не за пазачите й. Пълненето на обувката е обичай с размита същност – най-старите традиции казват, че в обувката на булката трябва да се сложи паричка, която тя да носи до църквата. На по-късен етап е добавен и шеговит привкус, като младоженецът слага банкноти, за да уплътни обувката, за която булката твърди, че й е голяма. Вероятно в резултат на недоразбиране, – някой някога чул, че младоженецът „пълни обувката“, затова я взел и така се е пазарил с него за откупа. В много от съвременните сватби се изпълняват и двата ритуала – първо младоженецът пълни едната обувка, а след това булката го кара да пълни и другата обувка. Има случаи, когато булчинската обувка е заменена със скиорска или направо с риболовния ботуш на таткото на булката.
Понякога пред младоженеца има повече врати за преодоляване – ако на първия контролно-пропускателен пункт са например родителите, на втория са братята и сестрите, а на третия са шаферките.
Не всички младоженци харесват обичая с покупко-продажбата на булката. В този случай булката може да подготви друг тип изпитания за младоженеца. Ако има повече врати, възможно е на една от тях да има откуп, а на друга предизвикателства.
Предизвикателства към младоженеца
Младоженецът може да бъде подложен на кандидатско интервю с въпроси от страна на таткото на булката. Въпросите обикновено са свързани с личността и със семейството й. Разбира се, това не бива да ви ограничава – може да попитате и например каква е разликата между есhо и рrint в РНР. Всеки верен отговор води младоженеца две стъпала по-нагоре от междуетажната площадка към жилището.
На една наша сватба младоженецът бе поканен любезно от сватовете да влезе и беше изправен пред предизвикателството да яде сочни резени лимони. Под всеки лимон имаше по едно женско име. По стечение на обстоятелствата името на бъдещата му съпруга, което беше и целта на задачата, се падна под последния лимон.
Младоженци са дегустирали и шотове с неясни по състав напитки отново в търсене на правилното женско име, изключително лют шоколад, който да подчертае диалектиката в характера на булката, както и печен сандвич с кашкавал и сирене, за да е младоженецът предварително наясно с предела на кулинарните способности на бъдещата съпруга.
Някои младоженци е трябвало да подписват своеобразни предбрачни договори, в които се задължавали да дадат съгласие за придобиване на домашен любимец, ежедневно приготвяне на кафе, обещание за въздържане от коментари по време на шофиране и други. За щастие на младоженците и както ще прочетете няколко глави по-долу такива договори са нищожни от правна гледна точка.
Наред с интелектуалните и дегустационните изпитания, младоженецът може да бъде изправен и пред физически предизвикателства. Така например булчинската обувка понякога го очаква не в ръцете на шаферките, а препречила асансьорната врата. Трикът е толкова по-забавен, колкото на по-висок етаж живеят сватовете. Други варианти са канадска борба с брата на булката или разпознаване на любимата сред няколко шаферки, с превръзка на очите и с опипване на ръцете им. Но, моля ви, не става въпрос за любима шаферка!
За успешно преминалите
И така, с олекнал портфейл и често с вече напълно мокра риза младоженецът влиза в жилището. В някои сватби крият другата булчинска обувка, а в други направо крият булката и младоженецът трябва да я търси. След като я открият, първият момент е запазен за двамата – той не е за кумата да връчи букета или за свекървата да пожелае много щастие. Осигурете си го! Това е моментът, в който много от младоженците виждат за първи път булчинската рокля, както и за първи път бъдещата си съпруга в нея – сияеща и развълнувана.
Целувката на двамата минава под ръкоплясканията на гостите и блясъка на светкавиците. Впрочем, дори и да не ви предстои сватба, проверете дали си затваряте очите по време на целувка и ако не е така, тренирайте усилено. Целувката с отворени очи е като разходката с отворен цип.
В някои сватби, както вече споменах, крият другата булчинска обувка и младоженецът трябва да я търси под напътствията на булката и шаферките с „топло“ и „студено“. След като я намери, той я обува на булката, която обаче не е до- волна, защото обувката й е голяма. За целта младоженецът подлага банкноти, които да компенсират размера. Тук, ако някой ви каже, че трябва да носите банкнотите в обувката си чак до църквата, не му се връзвайте.
Сравнително рядко присъстваме и на ритуала със забулването на булката от кумата – в повечето случаи булото се поставя от фризьора по време на прическата. Кумата поднася булото над главата на булката три пъти, като в два от тях булката трябва да го откаже, бутайки ръката на кумата, а на третия да го приеме.
Друг ритуал, който обаче се прави преди пристигането на младоженеца, е булката да напише на подметката на една от обувките си имената на свои близки приятелки, които желае да последват нейния път. Под венчилото най-скоро ще мине момичето, чието име се изтрие първо. Следва закачането на бутониерите и корсажите от булката, докато младоженецът се отдава на заслужена почивка и проветряване на терасата на жилището.
Почерпката в дома на булката
Често се случва родителите на булката в голямата си радост емоционално да надхвърлят необходимото количество храна и напитки за посрещане на младоженеца и сватовете няколко пъти. Десетки сандвичи, часове наред приготвяни лично от таткото на булката, килограми ядки и мезета, баници, еклери, торти, питки, свинско печено, умопомрачително разнообразие от безалкохолни и алкохол… Младоженецът идва, влиза, казва „Наздраве“ и след 15 минути вече сте на път към ритуалната зала…
Ако оставим шегата на страна, на повечето сватби гостите в дома на булката по правило надвишават капацитета на жилището и обикновено стоят прави, затова и не търсете столове от съседите и е по-скоро излишно да се подреждат маси. Най-търсената напитка, особено в летните месеци, е минералната вода, а най-подходящи за почерпка са храни, които може да се вземат с една ръка и да се изядат на една хапка, без опасност да се омажеш до лакътя.
Двойка, която снимах през лятото на миналата година, избра много практично решение за посрещането на гостите. На удобни места бяха поставени достатъчно количество бутилки минерална вода от 330 мл. Предварително бяха подготвени и налети чаши с шампанско. Имаше и поръчани сладки и солени хапки от кетъринг.
Извеждане на булката
Следват спокойни минути на наздравици, шеги и паузи за пушене. Това, разбира се, е в редките случаи, когато младоженецът не е безкрайно закъснял. Иначе минутите пак са спокойни, само не и за фотографа, защото обикновено това означава много по-кратка фотосесия от предвиденото. Съветвам всички мои младоженци да направят фотосесията си преди гражданския ритуал и венчавката и повечето от тях приемат идеята. В този случай от дома на булката тръгваме само аз, младоженците и кумовете, а останалите гости слизат да ни изпратят и малко по-късно се насочват директно към ритуалната зала.
Кой извежда булката от дома й? Ето и вариантите: В около една трета от сватбите, които снимам, булката излиза придружена от младоженеца. В друга една трета, кумът води булката (което се приема за най-традиционно). Лично аз харесвам най-много варианта, в който бащата на булката я извежда и след това я предава на младоженеца. Това създава един много хубав и личен момент за тримата. Има и друг по-рядко срещан вариант – бащата или братът на булката държи средата на лента или кърпа, сгъната на триъгълник, а младоженецът и булката държат двата й края и така тримата излизат.
Впрочем булката и младоженецът навсякъде излизат последни и влизат последни. Изключение правят някои църкви, където младоженците излизат първи. От ритуалните зали те също излизат преди всички, за да се подредят и да приемат поздравления, но от самата сграда, където е ритуалната зала, излизат последни под шумните ръкопляскания на гостите и летящите късметчета над главите им.
Обикновено майката на булката лисва вода на младоженците на излизане, след като таткото е предал ръката на дъщеря си на младоженеца. По-неудачният вариант на тази традиция е водата да се лисне пред потеглящия сватбен автомобил – майката орисва символично младоженците да им върви по вода и поне на мен ми се струва по-добре те да присъстват лично в този момент, а не да са зад тъмните стъкла на колата. Понякога след лисването на водата тъщата чупи чашата, но тази традиция вече почти не се спазва. В някои краища на България булката рита менче на излизане (и после пак в ресторанта), в други чупи чиния с жито, монетки и яйце, хвърляйки я зад гърба си.
Има една малка част младоженци, които съвсем пропускат вземането на булката. В този случай те се подготвят заедно и заедно тръгват към ритуалната зала. Все пак вземането на булката било то в пищен, или в семпъл вариант е забавен и запомнящ се момент от сватбата, който ви препоръчвам да осъществите.
Граждански брак
Изисквания за сключване на граждански брак – изисквания, които ни вълнуват
За да запазите час за сключване на граждански брак е необходимо да проучите къде е канцеларията на съответната общинска администрация, известна най-често с име, което съдържа вариации на думичката „обред“, и с двете лични карти в ръка да си направите приятна разходка дотам в някой работен ден. Също така не е задължително лично вие да запазите час – това може да стори и ваш близък или сватбен агент с копия от личните ви карти.
В много общински администрации записването на час за граждански брак за следващата година става само след определена дата на текущата. Така например Столичният дом за радостни обреди записва часове за сватби за следващата година след първи ноември на текущата година.
Разбираемо това е проблем, особено за двойките, които живеят в чужбина и често използват почивката си през лятото, за да отметнат колкото се може повече организационни въпроси. Със запазването на час плащате и таксата за церемонията, която много често е някакво магическо число, съчетание на такси, служебни такси и отново такси. За уикендите в някои ритуални зали обикновено има ангажиран хор или инструментален състав за целия ден. Когато не искате озвучаване, има вероятност да се опитат с арсенал от лоши погледи и цупене да ви накарат да го поискате. Като цяло, ако изключим таксите, принципно сключването на граждански брак е безплатно.
Втората част на записването за граждански брак е около седмица преди насрочената дата да заповядате отново в канцеларията, за да им оставите няколко документа:
• Два броя декларации за сключване на граждански брак, с които утвърждавате, че нямате други бракове, че не сте брат и сестра, че не сте (извънредно) луд, както и решавате в какъв режим на имуществени отношения ще бъде бракът ви.
• Бракоразводното решение, ако сте разведени.
• Ако в декларациите не сте избрали нищо или пък сте зачеркнали „общност“, там, където става въпрос за режима на имуществените отношения, няма нужда от документ за това. Трябва да представите декларация с нотариална заверка на подписите, ако сте избрали режим на разделност, или удостоверение от нотариуса, ако сте сключили предбрачен договор.
• Данните по лична карта за двамата свидетели (тоест вашите кумове).
• Медицинско свидетелство.
Медицинско свидетелство
Медицинското свидетелство за встъпване в брак струва между 20 и 50 лева и на теория включва посещения при трима специалисти и при личния или при общопрактикуващ лекар. Целта е да се установи дали някой от вас има вродено или придобито слабоумие, сифилис, трипер, туберкулоза. Лошата новина е, че тестът Васерман за сифилис се прави с венозна кръв, а добрата е, че със същото изследване може да си пуснете и нивата на холестерол.
Местожителство и сключване на брак
Няма ограничени за двойките от гледна точка на место-жителството и посочения адрес в личните им карти – можете да сключите брак в която община пожелаете.
Изисквания за сключване на брак, които не ни вълнуват особено
• Трябва да имате 18 навършени години. Ако сте на 16 години, освен вас и вашият съпруг, „да“ трябва да каже и районният съдия по постоянния ви адрес.
• Не трябва да сте женени.
• Не могат да сключат брак лица, които са първи братовчеди или по-близки. Не че втори братовчеди ще се приеме по-добре.
• Могат да сключат брак само лица, които не страдат от слабоумие или душевна болест, които да са основание за поставянето им под пълно запрещение.
Как протича сключването на граждански брак в ритуалната зала
Часовете за гражданските бракове обикновено се записват през 20 минути, а самата церемония трае 10-15 минути. От ритуалната зала изискват младоженците и техните гости да са пристигнали 10 минути преди запазения час за гражданския брак.
Непосредствено преди церемонията длъжностното лице взема личните карти на младоженците и кумовете, шампанското, чашите (два броя), както и брачните халки. След сравняване на личните данни с тези в акта и в свидетелството за граждански брак длъжностното лице поканва всички гости в ритуалната зала, като младоженците остават последни.
Под звуците на сватбения марш и ръкоплясканията на гостите си младоженците заедно с кумовете се въвеждат в залата от длъжностното лице и застават пред ритуалната маса. От гледната точка на длъжностното лице обикновено кумът е вляво, до него е булката, след това е младоженецът и отдясно е кумата.
Във всички случаи не се притеснявайте – достатъчно е само да спрете звука на мобилните си телефони, а всичко останало ще ви бъде обяснено. Гражданският ритуал се извършва с малки или големи вариации в различните ритуални зали и градове, като в отделни населени места предлагат и ритуал с фолклорни елементи.
Церемонията протича приблизително по следния начин:
Длъжностното лице произнася няколко встъпителни изречения към присъстващите, след което пита последователно булката и младоженеца дали са съгласни да встъпят в граждански брак. След утвърдителните отговори длъжностното лице запитва вашите кумове, които тук играят ролята на свидетели, дали удостоверяват, че доброволно встъпвате в брак. Кани се първо булката, след това младоженецът, кумата и накрая кумът да подпишат акта за граждански брак. Преди всяка сватба обикновено подсещам моите булки, че моментът да настъпят младоженеца е след като всички са подписали и са се върнали по местата си. Ако някой от гостите нетърпеливо се провикне „Настъпи го!“, тогава трябва да се действа своевременно.
Последният подпис върху акта за граждански брак полага длъжностното лице, след което обявява гражданския брак за сключен. В много от случаите длъжностното лице не приканва младоженците да се целунат в този момент, тъй като това е предвидено за по-късен етап от ритуала, но за всеки случай винаги, когато чуете ръкоплясканията, не забравяйте за хубава дълга целувка!
Следват думи за халките като символ на обричането на жената към мъжа и мъжа към жената и как линията на пръстените няма начало и край, както не бива да имат край и любовта и бракът. В някои ритуални зали, докато слагат халките един на друг, младоженците се приканват да произнесат клетва, като повтарят думите на длъжностното лице: „Вземам теб за моя законна съпруга и любима, от днес и завинаги. Поставете халката на безимения пръст на дясната ръка.“
Ритуалът продължава с короните, които длъжностното лице поставя над главите на младоженците, и ги орисва да съхранят влюбените си сърца и да имат щастлив семеен живот, последвано от обръщение към родителите, в което ги приканва да бъдат опора на младото семейство.
Следва наздравицата, която се вдига между младоженците с две чаши, завързани с лента помежду им. Около една трета от младоженците правят традиционното преплитане на ръцете, докато отпиват от чашите, а след това длъжностното лице обявява първата брачна целувка.
Защо гражданският ритуал е изпълнен с толкова неприсъща символика
Символиката в днешните граждански бракове – короните, отпиването на вино, а в някои ритуални зали и захранването, всъщност копира елементите на църковните венчавки с политическата по произхода си идея да направят гражданската церемония заместител на църковния брак след 1944 година, когато венчавката отпаднала като единствено валиден начин за сключване на брак и на нейно място се появила институцията на гражданския брак.
Поздравления и излизане от ритуалната зала
В почти всяка ритуална зала има предвидено съседно помещение, където се приемат поздравления. След приключване на ритуала длъжностното лице моли младоженците да се насочат към изхода на залата, подрежда ги и приканва кумовете и родителите да поздравят младоженците, след което да застанат до тях, за да приемат поздравления и от останалите гости. Последни в редичката обикновено застават шаферките с кутии бонбони и сладки.
След като поздравленията приключат, гостите се приканват към изхода на ритуалната зала. Младоженците излизат последни, като понякога младоженецът изнася булката на ръце. Кумовете вървят зад тях и хвърлят късметчетата над главите им по посока на гостите.
Съвети за безболезнено протичане на ритуала и за хубави снимки
– Това ли е ритуалната зала?
– Това е.
– А защо има кръв на пода?
– Ами има различни ритуали…
Без паника!
Отпуснете се и се усмихнете. Напълно сигурно е, че ще излезете женени от тази зала и на практика от вас не се очаква нищо, освен да кажете „да“ и да не припаднете. Длъжностното лице ще ви упъти къде, кога и как да застанете, къде да се подпишете и какво да кажете. Вашият фотограф, който най-вероятно е снимал десетки пъти в същата зала, също ще ви съдейства, така че няма страшно.
По време на ритуала изплюйте бастуна, усмихнете се на половинката си и стиснете с любов ръката й. Когато длъжностното лице говори на родителите ви, обърнете се към тях с вълнение в очите. Размахайте гордо свидетелството за сключен граждански брак в края на церемонията, докато гостите ви ръкопляскат!
Привеждане във вид на младоженеца (и кума)
Когато (уважаеми булки) подготвяте в рамките на много месеци събитие, за което харчите време, нерви и средства, е важно всичко да бъде в приличен вид. Именно затова проконтролирайте младоженеца и кума – закопчайте горното и откопчайте долното копче на саката им. Стегнете им вратовръзките, накарайте ги да изплюят дъвките, вземете им портфейлите и телефоните с изключен звук, за да не издуват джобовете им. Когато се налага, закопчайте им най-горното копче на ризата, ако някой си е позволил да вземе глътка въздух.
В залата влезте бавно и уверено
Освен ако не сте безкрайно закъснели за ритуала, то времето е разчетено и няма място за бързане – вървете бавно под ръкоплясканията на гостите, отговаряйте ясно и високо „да“ на въпросите на длъжностното лице и изпивайте изцяло предложените от него напитки.
Халките понякога упорито не искат да влязат
В горещите дни не е рядкост булката да не може да постави халката на младоженеца повече от първата фаланга на безимения му пръст. Не приемайте това като личен неуспех. Оставете пръстена докъдето е, а вашата половинка ще довърши започнатото с много по-малко усилия.
Булчинският букет не подхожда на кума
При размяната на халките, а понякога и при полагането на подписите булката механично подава букета на човека, който е най-близо до нея (кума), и след това забравя да си го поиска обратно. Кумовете си подхождат повече с бъклици. По-добре дайте букета на кумата.
Подписвайте се, все едно… се жените!
Подписът ви трябва да бъде положен с тържественост – бъдете изправени и бавно и уверено подпишете акта за граждански брак. (Мъжете в по-голяма степен имат навика да се облягат, изтягат и излягат, докато пишат, което не е добре от гледна точка на снимките.)
Букетите на гостите
Гостите подаряват букети обикновено след гражданския ритуал. Добре е предварително да помолите една от шаферките да помага на булката и да поема подарените цветя. Десетките връчени от гостите букети понякога може да се превърнат в затруднение за младоженците и техните близки. Един от тях ще получи място във ваза на кухненската маса, но какво да правим с останалите петдесет и два букета? Самото пренасяне на количеството, което понякога е достатъчно и за зареждане на цветарски магазин, започва да предизвиква въпроси още в ритуалната зала – в кой багажник да ги съберем, къде да ги караме, кой да се занимава с тях?
Някои двойки предвидливо включват в поканите си текст или уведомяват по друг начин предварително, че предпочитат да не получават цветя на сватбата си. В тези случаи на гостите се оставя алтернатива, с която да дарят младоженците. Присъствал съм на сватби, на които вместо букет гостите са връчвали:
• любимата си книга,
• детска книжка (която младоженците са планирали да дарят),
• шоколад,
• бутилка вино,
• плюшени играчки,
• дарение за определена кауза в предвидена за целта кутия,
• храна за кучета (отново за дарение).
Изнесен ритуал
Изнесен ритуал е сключването на граждански брак извън ритуалната зала. Законът го позволява с уточнението, че е по преценка на длъжностното лице (тоест кмета на общината) и трябва да има уважителни причини за това. Услугата се предлага регламентирано от почти всички общини в България, но за съжаление на много двойки София е изключение.
Някои младоженци предпочитат изнесения ритуал, защото могат да го осъществят на красиво и уединено място под открито небе, защото е много по-удобно откъм логистика и график или защото си спестяват конвейерната и бюрократична атмосфера на ритуалната зала.
Ситуацията в София
Столичният дом за радостни обреди засега не предлага възможност за сключване на юридически валиден брак с изнесен ритуал. Най-близката до това възможност е услугата, при която длъжностното лице идва и води ритуал, аналогичен на този в ритуалната зала, но без правна стойност. За целта трябва на предишен ден да прескочите до ритуалната зала и да се подпишете или това да стане сутринта на сватбата ви, ако държите да няма объркване на датите, кога точно сте се оженили. Някои двойки със сватби в София се насочват към услугите на други общини от София област с идеята да доведат тамошното длъжностно лице и да сключат юридически валиден брак извън ритуалната зала. За съжаление, нещата не са ясно регламентирани и в този смисъл зависят от конкретния администратор – може да може, а може и да не може.
Съществува разпространена заблуда защо не може да се сключва изнесен брак в София и тя е с почти магическото звучене, че длъжностните лица не могат да изнасят книгата. Всъщност младоженците не се подписват на книга, а на отделен лист – акт за граждански брак, след което получават официален документ – свидетелство за сключен граждански брак. Документът с подписите на младоженците, кумовете и длъжностното лице се задържа в администрацията и се прошнурова според номерацията си заедно с листовете от другите бракове в том. Така наречената книга всъщност не е необходимо да се изнася и чисто технически няма никаква драма в това да има изнесени ритуали. Проблемът е единствено в съществуващата регламентация, резултат от работата на общинския съвет и кмета.
Дори и с подписване на предишен ден изнесеният ритуал в София си заслужава и много двойки организират сватбата си с такъв. Това важи в още по-голяма степен, ако най-голямата и най-красивата зала е в продължаващ ремонт, както е в момента на издаването на тази книга.
Ако се насочите към изнесения ритуал без правна стойност, то не е необходимо той да бъде осъществен от длъжностно лице от ритуалната зала. Ритуалът може да изпълни ваш приятел, актьор, водещата на сватбата или дори котката ви, ако някак си успеете да го стъкмите. Все пак някои длъжностни лица, като например София Андонова, влагат сърце и талант във всяка церемония и създават неповторима емоция за младоженците и техните гости. Ще прозвучи непоследователно, но май в този случай общината предлага услуга на много добро ниво.
Какви са предимствата на изнесения ритуал
Атмосфера
Основният проблем на всички ритуални зали или поне на тези в София е, че не допринасят за сватбената атмосфера. Дори и в ритуална зала „Красно село“, която съм препоръчвал безброй пъти, оригинални, но нецензурни рими по стените дълго време украсяваха изхода на залата, откъдето излизат новите семейства.
Прилежащите външни площи на ритуалните зали в София почти без изключение са неугледни. Там, където всъщност има прилежащи площи. Интериорите варират от европейския офисизъм на ритуалната зала на улица „Леге“, която впрочем е второто най-добро предложение след „Красно село“, до тежкия и мрачен соц-стил на ритуална зала „Триадица“ на булевард „Витоша“.
На практика във всички зали липсва или е затруднен достъпът до базовите удобства в съвременните обществени сгради – асансьорът в ритуална зала „Средец“ на улица „Леге“ например се заключва. Тоалетните навсякъде или се заключват, или се заплащат, или въобще няма достъп, в повечето случаи няма сапун и какъвто и да способ да си изсушиш ръцете.
Гардероби и възможност да си оставиш дрехите няма. Столове за гостите – няма освен в една от залите, където има напълно неподходящи ниски кресла, от които по-възрастен човек, след като е седнал, не може да стане без чужда помощ. Осветление в мрачния първи етаж на залата в „Красно село“ по думите на работещи в зданието – само когато идва кметът на София.
Много често в предпочитаните дни пред ритуалните зали се засичат три, четири, че и повече сватби. Булките са всичко друго, но не и възхитени, когато се предполага те да са единствените с впечатляваща бяла рокля, а в следващия момент се оказва, че има още три момичета с титлата „най-красивата булка“.
Не на последно място остават причакващите пред изхода на залите оркестри с мургави музиканти, папараците, които правят снимки на младоженците и по-късно идват да ги продават на гостите в ресторанта, професионалните просещи…
За щастие хората, работещи в ритуалните зали, компенсират донякъде материалните недостатъци – длъжностните лица имат подобаващо присъствие и успяват да създадат подходяща атмосфера за ритуала. Мъжкият хор в ритуална зала „Красно село“ е впечатляващ, както и инструменталният състав в ритуална зала „Триадица“, които включват в изпълнението си нетипични композиции, като например темата на „Карибски пирати“. В ритуалната зала на улица „Леге“ има възможност за рок и джаз сватба, а аз вечно ще бъда благодарен на длъжностните лица там, които извадиха резервен комплект ритуални чаши, когато счупих тези на младоженците ми секунди преди началото на ритуала. Разбира се, няма пълно щастие – лелката на входа няма как да не се скара грубо да не се хвърля жито на излизане, защото после нямало тя да го чисти.
Свобода на избор
При изнесените ритуали длъжностните лица са гъвкави по отношение на вашите желания – ритуалът да бъде по-къс, да се разменят клетви, да звучи специфична музика, водолаз да извади брачните халки от морето и т.н. Вие определете украсата, разположението и кой да въведе булката. Ритуалът не е ограничен от предишната или от следващата сватба в точно определен час и времетраене. Гостите по правило са седнали, а в моментите преди ритуала имат на разположение разхладителни напитки, както и хапки.
Уверено започвате да се подготвяте шест месеца по-рано за вашата мечтана сватба и когато отидете на улица „Кракра“ в Столичния дом за радостни обреди, се оказва, че за вашата дата свободните часове за ритуална зала са в 13 часа или в 18.20 часа. Честито! Изнесеният ритуал, от друга страна, предоставя значителна гъвкавост във времето на провеждане и не зависи в такава степен от предварително записване, от предишна или от следваща сватба.
Логистика и график
С едно място по-малко за обикаляне облекчавате и логистиката в сватбения ден за вас и вашите гости. По този начин остава повече време и енергия за другите приятни неща – общуване с приятелите, фотосесия или просто по-свежи лица на дансинга.
Тъй като изнесеният ритуал е по правило в рамките на хотела и ресторанта, а венчавката е обикновено в църква на друго място, по-разумно е организационно църковният брак да бъде преди гражданския.
Съчетаване с църковен брак
В предпочитаните църкви засега няма проблем да сключите църковен брак без граждански. В непопулярните църкви може да попаднете на свещеник, който още не си е сверил часовника и ще изиска свидетелство за граждански брак предварително. По-нататък в книгата разглеждам въпроса в подробности.
Къде обикновено се извършва изнесеният ритуал
Най-често бракът се сключва на открито в градината на ресторанта. По изключение и когато изнесеният ритуал се сключва единствено от гледна точка практичност, може да се извърши и в конферентна зала, фоайе или в залата на самия ресторант.
Някои двойки избират да сключат граждански брак в рамките на природна, историческа или ландшафтна забележителност. Най-популярните такива места в България са:
• Парк „Врана“
• Античният театър в Пловдив
• Пещери – например Мадара или Ягодинската пещера
• Крепостта „Баба Вида“
• Крепостта „Царевец“
• Ботаническата градина в Балчик
• Етъра в Габрово