Сватбата ви може да бъде малка или голяма, пищна или семпла, градинска или строго официална, на открито или на закрито, на 15-сантиметрови токчета или с кецове, с поп- фолк или без попфолк. Бюджетът ви може би е малък, а може би е голям, родителите ви може да се месят или безусловно да подкрепят решенията ви. Във всички случаи направете сватбения си ден незабравим и бляскав, изберете това, което ви харесва, а не това, което е приемливо, старайте се повече да мечтаете и по-малко да се налага да пресмятате.
Сватба на открито или сватба на закрито
Най-безопасният за нервите начин, по който можете да имате сватба на открито, без да рискувате с времето, с горещините и с комфорта на вашите гости, е да изберете ресторант с градина, където да осъществите изнесен ритуал на открито, коктейл и снимки с гостите, а след това всички да преминат в красиво украсената, осветена и климатизирана зала на ресторанта. Много от младоженците, които познавам, сами стигат до това решение след неуспешно търсене на добро място за сватба на открито. И все пак сватбата не е събитие, на което трябва да се гледа прагматично, а е един от моментите в живота, когато човек трябва да си помечтае, така че ако мечтаете за сватба изцяло на открито – дерзайте!
В различни райони на България има чудесни места, където да организирате много приятна сватба на открито. С много малко изключения всички тези локации са извън границите на големите градове, тоест при всички случаи налагат хотелско настаняване за вас и вашите гости. Причината е, че силната музика в градски условия пречи на живеещите в съседните сгради, които викат униформени служители на реда, но не като онези на моминското ви парти, и затова по правило децибелите се ограничават след 22 часа. На практика повечето сватби на открито са изнесени сватби, тоест такива на място, различно от местожителството на младоженците и техните гости.
Ресторанти с хубави градини в рамките на населените места предлагат провеждането на сватба на открито с уговорката, че в 22 часа партито ще се пренесе в залата на ресторанта. Мога уверено да заявя, че този вариант по-често не е успешен – много от гостите въобще не искат и да влизат в залата на ресторанта, а музиката спира за технологичното време, необходимо на дисководещия да пренесе апаратурата си. Другият момент е, че дори и хората да се прехвърлят, а дисководещият да има допълнително вече разположена апаратура, то няма как да се пренесат и всички чаши и чинии с ястия. Така преместването на партито става много непривлекателна идея за гостите, които имат българската суперсила да ядат салатата си, без тя да свършва часове наред.
Най-подходящият период от годината за провеждане на сватби на открито е през юли и август. Тогава валежите са най-малко, а температурите след залез слънце не падат прекалено ниско, така че да трябва да разнасяте одеяла за вашите гости. Предвид високите температури през деня е добре да ограничите обикалянето, както и да вместите събитията в програмата в късния следобед.
За какво да внимавате, докато избирате локация за вашата сватба на открито:
• Изградени шатри и навеси или възможност за изграждане на такива. Те са необходими, ако премине кратък дъжд или когато слънцето е прекалено силно в началото на сватбеното тържество. Те ще спасят вашата украса по маси и столове, както и разположената вече храна.
• Наличие на закрито и естетически приятно вътрешно помещение с капацитет, отговарящ на броя на вашите гости. Представете си ситуацията, в която дъждът не е от онези топли и летни дъждове, за които пее Силвия Кацарова и от които ще ви спасят шатрите в предходната точка, а е порой, в който все едно някой излива вода с легени. В този случай закритото помещение е единственият вариант, който стои между вас и невероятно веселата история, която ще разказвате години наред след това.
• Обособен дансинг. Основната част от веселието на сватбата се състои в музиката и танците. Дори една разкошна градина, ако не предлага достатъчно място за танци, не е подходяща за сватби. Това се отнася също и ако теренът има прекалена денивелация, ако е с неподходяща неравна или прекалено мека настилка или ако разположението на значителна част от гостите ви не им осигурява видимост към вашата маса и дансинга.
• Осветление. Представете си визуално вашата сватба на открито. Ако вече сте го сторили, задайте си следния въпрос: „Колко е часът?“ Ще откриете, че си представяте великолепното време преди залез слънце, когато слънчевите лъчи са ненатрапчиви и топло се отразяват в подредените по масите чаши. Реално сватбата ви ще продължи повече от шест часа и голяма част от нея ще бъде по тъмно. Сватба, на която не виждате какво ядете и се опасявате на всяка крачка да не се препънете, не е особено романтична.
• Санитарни удобства. В случай че не планирате сватба в дивото на палатки или къмпинг, то най-вероятно ще оцените удобствата на течаща вода, санитарни помещения, достъп до електричество, както и възможността за тържествена вечеря, която да се сервира на вашите гости.
Дневна или вечерна сватба
Дневните сватби обикновено се организират в неделя. Подготовката на булката започва много рано сутринта, гражданският брак и венчавката са около обяд, следвани от тържеството в ресторанта. Повечето сватби са вечерни – като фотограф имам годишно не повече от две-три дневни сватби.
Дневните сватби са злободневен подход към знаменателно събитие в живота на човека. Всички доводи в полза на дневните сватби са прозаични: гостите от други градове ще могат да си пътуват обратно на същия ден; на по-възрастните гости няма да им е комфортно да останат до по-късно; всички ще могат да се наспят за работа на следващия ден…
Случвало се е да започвам снимки на дневна сватба в 6 часа сутринта с подготовката на булката. За сравнение при вечерните сватби това става след 12 часа. Рано сутрин паниката може да бъде малко по-отчетлива, защото не всички са напълно разсънени и съответно в кондиция, а пък времето е някак си по-кратко. Няколко пъти се е случвало фризьорът и гримьорът да закъснеят, а веднъж един от тях така и не успя да дойде. Ранната подготовка си има и положителна страна – някои булки споделят, че почти не са спали в нощта преди сватбата, та така поне можете да запълните част от времето за сън с прическа и грим.
Време за фотосесия при дневните сватби по правило няма. Когато е предвидено, то е кратко и е по обедно слънце – тогава, когато светлината не рисува по възможно най-добрия начин и затова за портретни снимки традиционно се препоръчва късният следобед. След края на една дневна сватба в Копривщица именно по време на тази златна за фотографите част от деня – когато слънцето е ниско над хоризонта, направихме фотосесия по възрожденските улици на града. Това обаче е изключение, тъй като след продължителния сватбен ден младоженците са изтощени и вече са позагуби- ли блясъка и енергията си от началото на сватбата. При вечерните сватби има доста повече поле за вмъкване на време за фотосесия.
Тържеството в ресторанта при дневните сватби протича по-спокойно, танцуващите гости по правило са по-малко, изпитото количество алкохол, както и продължителността на цялото тържество следват същата линия.
Дневната сватба е вашият избор, ако не сте свръхентусиазирани от това, което предстои да се случи, желаете тържество, което да не излиза извън определени рамки, ще имате много гости с деца или много гости на достолепна възраст.
Дневните сватби все пак са наистина добро решение за дати през зимните месеци, когато денят е кратък и слънцето залязва рано. От страната на плюсовете също е и възможността за почитателите на ястието да включат супа в менюто, без някой да остане скандализиран.
Изнесена сватба
Искате да празнувате далеч от атмосферата на натовареното градско ежедневие, някъде, където е романтично, спокойно, нетрадиционно, курортно или просто прохладно и приятно? Тези отдалечени местенца потапят вас и вашите гости в неповторима среда, в която забравяш за сивите блокове и забързаното ежедневие. Разпръснати са из цяла България – Арбанаси, Балчик, Боровец, Карлово, Родопите, Троянския Балкан и много други. На едно място може да направите стилна сватба в замък сред лозя, а на друго да се потопите заедно с вашите гости в автентична възрожденска атмосфера, а защо не и да замените съвременните облекла с народни носии. Можете да сключите брак на морския бряг или на фона на панорамна гледка към Стара планина. Може просто да изберете и някое непретенциозно и неформално китно място, където да се забавлявате на воля с вашите приятели.
Освен притегателната сила на непривичността локациите за изнесена сватба имат и някои други предимства – почти винаги може да се сключи юридически валиден граждански брак на изнесен ритуал, а ограничения за силата на музиката на открито след 22 часа по правило няма. Няма никакъв проблем веселбата да започне още от предната вечер с първите пристигнали гости, а що се отнася до придвижването през сватбения ден, то най-често се изчерпва до района на комплекса, където е събитието. Не е за пропускане и възможността на следващия ден да релаксираш в сауната или да се топнеш в басейна.
Няма ли значителни допълнителни разходи
Неочакваният отговор е, че дори с нощувките на гостите за ваша сметка е възможно разходите ви да са по-ниски спрямо същото тържество в голям град, тъй като цените на кувертите понякога са и два пъти по-ниски за същото ниво на услугата.
Що се отнася до хотелското настаняване на вашите гости, болшинството от младоженците поемат тези разходи, но най-често с изричната уговорка, че става въпрос за една нощувка. Тъй като много от локациите за изнесена сватба са и туристически дестинации, то гостите се уведомяват, че ако желаят, ще им запазят и допълнителни нощувки на цената с отстъпка, която са получили младоженците от хотела.
В случай че булката е от Смолян, а младоженецът е от Добрич, като и двамата живеят в София, тогава едно сватбено тържество, например в популярен комплекс в района на Сливен, започва да става и политически коректно – никой няма да се сърди, че едната половина от роднините трябва да прекоси България, за да дойде на сватбата.
Недостатъците при изнесените сватби са откриването на място, което да пасва напълно на вашата концепция, немалките трудности при дистанционното организиране на събитието, ангажирането на различните услуги, които в повечето случаи не са местни, както и организацията по транспорта и настаняването на вашите гости.
По-малкият брой сватби през годината в местната църква създава предпоставки свещеникът да реши да прави церемония в рамките на час и половина, което макар и богоугодно, рядко изглежда добре в сценария на един сватбен ден. Същото се отнася и при гражданските бракове – случвало се е ритуалите в малки населени места да не вървят толкова гладко и отработено, колкото например в популярните ритуални зали, където всеки уикенд има над десет сватби. Разбира се, може да се каже и обратното – по тези места ритуалът няма да бъде претупан в рамките на седем минути, както понякога се получава в големите градове.
Отношението на персонала, за съжаление, често е основателен повод за притеснения и отново по-малките по обем сватби са потенциално застрашени от некачествено обслужване.
Сватба „всичко на едно място“
Като човек, прекарващ почти всеки уикенд в компанията на младоженци, считам този тип организация за най-добрия начин да осъществите сватбата си. В класическия сватбен ден има пет места, между които обикалят младоженците и техните гости. Колкото по-малко време се отделя за логистика, паркиране, изчакване, съобразяване с часове, толкова повече време ще има за истински ценните моменти в този ден.
При сватбите „всичко на едно място“:
• Младоженците и кумовете се подготвят в хотела.
• Често най-близките и част от гостите също са настанени там.
• Вземането на булката става от младоженския апартамент.
• Фотосесията се прави на пешеходно разстояние, тъй като много от популярните локации за този тип сватби са на красиви места, имат просторни външни части и панорамни гледки.
• Гражданският брак се сключва на изнесен ритуал.
• Вечерта след сватбата вашата стая ви очаква на няколко етажа разстояние с асансьор.
От фотографска гледна точка в района на един хотел с красива градина е по-малко вероятно да има климатици и кабели по фасадите, паркирани коли в зелените площи, счупени тротоарни плочки по алеите, предизборни плакати и обяви за ремонти по стените. Стаите обикновено са просторни и светли и нека си признаем, по-представителни от детската ни стая в дома на родителите ни. Гостите на коктейл в градината изглеждат много по-добре, отколкото гостите на улицата между паркираните коли пред ритуалната зала, докато чакаме часа си заедно с гостите на още три сватби.
Освен за деня провеждането на сватбата по този начин ви улеснява и по време на организирането й – няма нужда да се притеснявате дали жилището ви е тясно, за да побере всички сватбари, и дали ще успеете с ремонта на банята, не е необходимо да създавате сложен график, който да ви позволи да вместите 14 часа събития в 10 часа време, не се съобразявате със свободни часове в ритуалната зала. И докато, от една страна, организацията се улеснява, от друга – се затруднява. Основната предпоставка за сватба „всичко на едно място“ е да откриете подходящата локация с хубави външни части, която наред с това се вписва и в бюджета ви.
Много от моите младоженци правят традиционни сватби с ритуална зала и църква, но облекчават графика си, като например се подготвят в хотел. Други оставят венчавката за следващ ден, а при голяма част от сватбите, които снимам, се прави изнесен ритуал.
Как стоят нещата с църковните бракове при сватби „всичко на едно място“? Въпреки че съм присъствал неколкократно на църковен брак извън сградата на църквата, по правило такива церемонии не са приети. При сватби „всичко на едно място“ имате две решения за венчавката. Може да се венчаете в някой друг ден в тесен кръг, като в този случай изберете и по-нетипично място за ритуала, например църквата в Добърско, в която Исус Христос е изобразен на ракета. Вторият вариант е да вместите църковния брак в деня, като в случая най-вероятно ще се наложи някакво пътуване, въпреки че на много места има църкви в рамките на няколко минути. (Например Арбанаси, където няколко от популярните хотели за сватби са на пет минути пеш от манастира „Св. Николай Чудотворец“)