Хората не си избират родителите, но могат да си изберат кумовете. Според старите традиции за кумове се избират хора с голям житейски и семеен опит, които да играят ролята на наставници и духовни родители на младото семейство. Впрочем обикновено се шегувам с кумовете на моите кумове, като се обръщам към тях с „баба и дядо“. Традицията също изисква кумовете да бъдат или кумовете на родителите на младоженеца (и негови кръстници), или ако това е невъзможно – техните деца.
И двете традиции днес не се спазват и най-често младоженците канят за кумове свои връсници и приятели. Някои западноевропейци, както и най-вече американците, канят почти винаги братята си, като при нас това е по-скоро изключение.
За мен една от най-хубавите последици на брака е именно създаването на много силна връзка с кумовете, която има потенциала да устои през целия ви живот, дори в моменти, когато не сте се чували от една година, или живеете далеч едни от други. Затова и моят съвет е при възможност да изберете приятели, а не братя и сестри или други роднини, с които така или иначе тази трудноразрушима връзка вече е налична. Поради същата причина няма смисъл да каните вашия кумец да ви бъде кум – такава хипотеза, освен всичко друго, не е разрешена и при сключване на църковен брак.
Изисквания за кумовете
По отношение на гражданския брак законът в България изисква само двама свидетели – не е необходимо те да са женени, да са двойка или да са от различен пол. Достатъчно е само да са пълнолетни. Като сватбен фотограф до този момент съм снимал една сватба, на която свидетели (кумове) на младоженците бяха две жени, и една сватба, на която кумовете бяха двама мъже. Във втория случай това беше продиктувано от необходимостта бракът да се признае за валиден и в Мароко – държавата на младоженеца.
По отношение на православния църковен брак фигурата на кумовете, които тук се наричат кръстници, е обвита с неяснота и може да попаднете на много разнообразни тълкувания. Тя не присъства в такава степен при венчавката, както например присъства при светото кръщение. От това следва и различната роля, която имат кръстниците в ритуала в различните църкви. В масовия случай кумата разменя халките на младоженците, а кумът – короните. Присъствали сме и на сватби, където това е било сторено от свещеника, а кумовете не са имали никаква фактическа роля, освен да държат свещите на младоженците.
Безспорно е, че кръстниците трябва да са православно кръстени. Все пак сме имали сватба, на която кумът е бил католик и е участвал в церемонията, но в случая говорим за наистина рядко изключение, тъй като разликата между православието и католицизма е малко по-остра от „Нека просто се съгласим да бъдем на различни мнения“. Кръстниците не е необходимо да са женени, нито да са двойка. До този момент не сме се сблъсквали с хипотетичните ситуации, при които няма кръстници в църковния брак, или кръстниците са повече от двама.
Кумец, както вече уточних по-горе, по-скоро не може да стане кум на кума си при църковен брак. В повечето църкви това не се разрешава и все пак съм заснел няколко такива сватби, в които две двойки си кумуват взаимно.
Поради различните практики, когато имате съмнения, че нещо може да възпрепятства църковния ви брак, задължително го обсъдете със свещеника, който планирате да ви венчае, а не с друг свещенослужител или с форумната мъдрост на интернет.
Колко броя кумове ни трябват
По правило ви трябват двама кумове. Някои двойки мои младоженци са били с две двойки кумове – една двойка за гражданския ритуал и друга двойка за църковния или просто защото има подобни традиции в държавата на някой от младоженците. Колкото повече – толкова по-весело! Понякога това е свързано и с религията на едната двойка кумове, която не им позволява да бъдат кръстници в църквата.
По отношение на целесъобразността не ви препоръчвам да каните за кумове двойка, която има сключен граждански брак, но само с подпис – без тържество. Неколкократно практиката ми е показвала, че тя няма същия ентусиазъм, какъвто имат младоженците.
Нещо много важно: Ако кумовете ви имат половинки, е добре да ги сложите на сватбената маса, особено когато връзката им е сериозна – в противен случай рискувате да си навлечете негативи, които да тлеят и много дълго време.
Ролята на кумовете
Когато кумовете са двойка, младоженецът обикновено отива да ги вземе и после заедно с тях отиват при булката. Когато кумовете не са двойка, много често кумата е при булката, а младоженецът отива да вземе само кума.
Формално какви задачи имат кумовете в деня на сватбата
• Кумът участва активно в преговорите и помага на младоженеца при откупа на булката. Кумата обикновено й връчва булчинския букет, а в редки случаи и я забулва. Ритуалът забулване изисква булката два пъти да отблъсне булото, а на третия път да го приеме.• Кумовете са свидетели по време на гражданския брак – те потвърждават устно, че младоженците встъпват в брак по своя воля и удостоверяват сключването на брака с подписите си. След гражданския брак кумовете поздравяват младоженците и след това се нареждат до тях, за да приемат поздравления от всички гости.
• В църквата кумата разменя три пъти халките, а кумът разменя три пъти короните на младоженците. След църквата двамата заедно с шаферите и шаферките хвърлят късметчетата над главите на младоженците.
• Кумовете участват и във фотосесията на младоженците.
• В ресторанта кумът дегустира виното по време на посрещането на младоженците и то се оказва горчиво, вдига първия тост преди началото на танците, повежда едно или повече хора. По-късно през вечерта кумовете участват в ритуала с разчупването на сватбената погача, като поднасят питката над главите на младоженците, а след това отсъждат и кой е отчупил по-голямото парче. В част от сватбите кумовете участват и в ритуала кумова ръченица, по време на който се надиграват с танцьори за пиле и питка.
• Кумовете оказват цялостно съдействие и подкрепа на младоженците през деня – от подръж ми букета до връзването на ръцете по време на свалянето на жартиера на булката.
Идеалните кумове
• Подпомагат младоженците по време на подготовката на сватбата, като ги придружават, съветват, предлагат решения за възникнали проблеми, но в никакъв случай не завземат организацията, като например своеволно поканят оркестър за вземането на булката, защото това не е тяхната сватба.
• Предлагат да придружат булката при избирането на булчинската рокля, да проучат за талантлив сватбен фотограф, изслушват с разбиране младоженците, когато се оплакват от прекалено активната в организацията свекърва, която също като тях иска да покани въпросния оркестър.
• Имат приповдигнато настроение и са активни през целия ден. Вземат дейно участие в ритуалите, подкрепят младоженците на дансинга, вдигат наздравици, шегуват се и създават емоция.
• Не забравят да си носят дребни пари, които ще им потрябват за откупа на булката и за кумовата ръченица, както и за да напишат „Миле Китич. Бърже!“ в пристъп на алкохолно опиянение и да връчат банкнотата на дисководещия.
Няколко правила за тост на кума
(и за всеки сватбен гост)
1) В тоста на кума всъщност няма нищо страшно и досега почти не съм видял някой да се е изложил (много) или прекалено много кумове да са се справили феноменално. Помнете, че сте си свършили добре работата дори и да кажете само „Уважаеми гости, родители, младоженци. Благодаря ви, че сте тук и нека направим тази вечер легендарна! Наздраве и горчиво!“ Всичко, което искате да добавите е само в плюс.
2) Ако стресът е голям, не отлагайте, а решете въпроса още в началото на тържеството. В повечето случаи и без това ще ви връчат микрофона още тогава. Старата школа дисководещи обявяват тоста на кума някъде по средата на тържеството. Не си причинявайте този стрес и ако ситуацията е такава, съдействайте всичко да свърши по-бързо.
3) Не омаловажавайте тоста на кума. За кумуването си ще помните дълго време. Не го подценявайте и се подгответе за него, дори и да бъде тост по точка 1. Почти всички импровизирани (измислени на момента) приветствия, на които съм присъствал, не са били много успешни.
4) Не използвайте готови слова от интернет. Това включва и пасажи от тях. В краен случай прегледайте тостове на кумове на чужди езици, книгата „Мъдростта на вековете“ и изгледайте няколко сватбени комедии.
5) Говорете ясно, бавно, високо и близо до микрофона. Основен фактор, който спъва приветствията на кумовете, е неясното и тихо говорене. Правилната позиция за говор е устните ви почти да се допират до микрофона. Усмихвайте се, докато говорите – това винаги помага за по-положителен тон на гласа ви.
6) Не говорете седнали и от булчинската маса. Докато второто не е фатално, то вдигането на такъв официален тост от седнало положение е малка трагедия на етикета! Не го допускайте. Най-удачният вариант е да излезете на дансинга и да разпределяте погледа си между младоженците и гостите – отляво и отдясно на вас.
7) Ако притеснението е голямо, вземете кумата под ръка за морална подкрепа. Така ще се чувствате по-уверени. Приятно допълнение към тоста е и когато кумата добави нещо от себе си.
8) Бъдете с чаша в ръка. Накрая на тоста не пропускайте да кажете „Да вдигнем чаши!“, изчакайте три-четири секунди, след това кажете високо „Наздраве за младото семейство“, направете още една малка пауза и добавете: „и горчиво!“
Традиции
Кумове трябва да бъдат кумовете на родителите на младоженеца, тоест и негови кръстници, или техните деца. До този момент съм присъствал само на една такава сватба преди повече от 10 години. Във всички останали случаи кумовете са най-често приятели на младоженците и по-рядко брат или сестра.
Кумовете купуват букета, обувките, воала, питката за църквата, чашите за църквата, късметчетата
Без да имам статистика по въпроса, считам, че във всички случаи булката държи да си избере букета и най-вече обувките и едва ли след това има възстановяване на суми. Все пак на много от сватбите кумата символично връчва букета на булката при вземането й.
Младоженците разменят подаръци с кумовете
В сватбения ден младоженецът подарява на кума бъклица или украсена бутилка алкохол, като с това символично го кани да му стане кум. Кумовете даряват младоженците на общо основание, а според стара традиция младоженците трябва да дарят кумовете с дреха и/или с кърпи. Днес в някои краища на България кумовете и младоженците си разменят подаръци с приблизително еднаква стойност, а в други – не.
Кумът води булката
На сватба в Троян, която заснех преди няколко години, кумът изведе булката от дома й, после я въведе в ритуалната зала, а след това и в ресторанта. Нищо чудно, че изгубихме младоженеца някъде по пътя. Кумът наистина има важна роля в сватбата и все пак обикновено препоръчвам булката да се извежда от дома от баща си, а през останалото време да върви под ръка със своя избраник.
Кумовете се поздравяват и си казват наздраве с всеки гост
Непосредствено след сервирането на основното ястие младоженците минават за наздравица с всички гости, които в този момент ги даряват с подготвените подаръци. Не е задължително кумовете да участват в тази наздравица и поне в половината от сватбите те не го правят.
Изненади от кумовете
Някои кумове се престарават, като организират и изненада за младоженците под формата на игра, етюд, гост-изпълнител или пък заря. В идеалния случай изненадата трябва да бъде само за гостите, а младоженците нека са предварително запознати.