Златни пръстени- класиката в бижутерията
Носенето на златен пръстен има от много години особено значение. Поради традицията и обичаите се носят сватбени пръстени както от жени, така и от мъже, което символизира силата на тяхната връзка. Пръстенът може да бъде интерпретитран и като един вид печат, тъй като издава информация за обвързаността на хората. Такива пръстени са например: сватбените, годежните и венчалните хълки пръстени. Те могат разбира се освен на пръста да бъдат носени и на верижка. Много хора, особено жените, носят златни пръстени без да целят отдаването на някакво значение на това, а за да изглеждат красиви и внушителни. За такива жени пръстените са един вид златно бижу, което допълва техния образ.
Златните обеци също са неразделна част от комплекта с бижута
Обиците от злато или сребро са разпространени особено сред жените. В последните години все повече мъже се сдобиват също с такъв тип бижу. Обиците съществуват от цяла вечност, като първите датират от преди повече от 5,000 години. Разбира се в развитието на тази мода е имало и периоди, в които то е изоставало. Диамантените обици не били обаче така известни и предпочитани като бижу чак до 19-ти век. Едва след 60-те години тази мода е нашумяла отново и така силно се е развила, че днес едва има жени, които да не притежават поне чифт златни или сребърни обици. За много от тях се е превърнало в навик да носят обици даже и от платина и ето защо те се възприемат като част от женското тяло. Същото важи и за много мъже.
В днешно време има голямо разнообразие на този вид бижу. Както сватбените пръстени, така и обиците могат да бъдат правени от много видове златни сплави, платина, неръждаема стомана, титан и други метали. Ако се допълнят различните камъни, като диаманти или цирконий, се създава една широка гама от обици, носеща голяма радост на повечето хора, които обичат разбнообразието.
Развитието в модата на брачните халки: Пиърсингът
Сватбените халки се развиват непрекъснато, като се появяват все по-нови модели, които подхождат на всеки стил облекло. Независимо дали с диаманти или класически, за всеки тип има подходящ златен пръстен. Дамските и мъжки хълки се носят също така обаче на различни места по тялото. Това именно е новата мода, която в последните години се разпространи особено много. Освен на ухото и на пръста, в днешно време могат и се носят диамантени и дамски халки от злато така например и на носа, на веждите, на пъпа и на гърдите. Интимната зона е също място, на което днес човек поставя и носи златни венчални халки. Всеки може сам свободно да реши, какви и къде да носи такива брачни халки от злато, сребро или платина. За това е на разположение широка гама и разнообразие от тях.
Алергии при различните метали за бижута!
Много хора са алергични към някои от металите, които се използват при направта на сватбени бижута. Хиперчувствителни са така например ушните миди. Проблемна зона би могла да бъде и кожата на пръста, тъй като двойките носят пръстени като например годежни и венчални особено често или дори почти не ги свалят от пръстите си. В тези случаи човек трябва да внимава повече за това от какъв метал е пръстенът и да похарчи парите си по- добре за качествено злато (без значение 14 карата или 18 карата), отколкото по-късно за медикаменти срещу алергии. Венчални халки за всеки ден от злато 8 карата например е добре да се избягва, въпреки по-достъпната му цена. Там имаме само 33% злато в сплавта и добавка от над 65% допълнителни метали като мед, паладий и недай си боже никел или манган.
Металите, който предизвиква алергиите при повечето хора, са никелът и мангана. Като пропорциите на тези два метала даже са нормирани от Европейския Съюз, но тази норма в България не винаги се спазва. Такъв е случаят особено при евтините венчални хълки които най-често са внос от Истанбул, които не са направени от висококачествена сплав и това е причина за появата на множество неприятни червени петна и сърбеж по кожата.От друга страна брачните халки от злато 8 карата са доста некачествени и често избледняват и пожълтяват (в случай на бяло злато) с времето и след 1 до 2 години стават вече само за тъщата.
Други метали които биха могли да доведат до кожни алергии в по-редки случай са: среброто и нераждаваемата стомана. Тези метали не са подходящи за сватбени халки също, зашото след година две променят цвета и блясъка си, ако някога са имали такъв.