Брачни халки от платина ИЛИ злато?
Традиционно брачните халки са предимно от злато 14 карата или дори 18 карата. Причината за това може да е, че златото за сватбени халки и годежни пръстени е винаги свързано с богатство и съкровища и се счита за най-благородния метал. Повечето хора предпочитат бижута със сребрист цвят (например бяло злато или сиво злато), които носят блясъка на истинските брилянти и по-специално на диамантите. Ако човек харесва венчални халки със сребрист цвят, се поставя въпросът, дали за венчавката трябва да се изберат брачни халки от бяло злато ИЛИ от платина.
Платинените брачни халки са противоалергични
Ако имате чувствителна кожа или се опасявате, че ще получите кожни обриви и алергия към метал, брачните халки от платина са идеалното решение за Вас.
Поради високата си плътност (например при платина 950 има 95% чист платина в склавта) пръстените от платина притежават естествени анти алергични качества и не предизвиква кожни алергични реакции. Това е едно доста важно качество на метала, тъй като в края на краищата Вие ще носите сватбените си халки или годежния пръстен до края на живота си, а не просто за 1-2 вечери
Платина ИЛИ злато
Платината е доста по-здрав метал и има по-дълъг живот дори от бяло злато 18 карата. Освен това е екстремно многостранен благороден метал. В чист вид платина 999 е толкова мека, че би могла да се разпъне на жица с дължина една миля, без да загуби своята здравина и без да се скъса. Това е причината, поради която, много златари и бижутери да предпочитат платината пред златото за сватбени халки и годежни пръстени. Това им позволява да произвеждат изящни, екстравагантни и редки бижута. Ето затова и платинените брачни халки са толкова търсени и логично малко по-скъпи.
Платината в бижутерията е по-чиста от златото
Повечето платинени брачни халки са с чистота от около 95% (платина 950), докато 18-каратовото бяло злато има чистота от около 75%, а 14-каратовото злато чистота съответно от 58,5%. Платината разполага с чиста, блестяща бяла повърхност, която е изключително подходяща за подчертаване на блясъка на диамантите. Жълтото и бялото злато например се състоят от други сплави, поради което цветът понякога може да се промени и да оксидира, ако сплавта е некачествена!
Само в нашият интернет магазин www.golden-rings.bg можете да намерите висококачествена сплав на платина 600 за Вашите сватбени халки и годежни пръстени. Платина 600 както сами се досещате означава 60% съдържание на платина в бижутерската сплав. Останалите 40% праставляват най-често специална висококачествена сплав на Волфрам и Рутений. Платина 600 намира доста широко приложение през последните 10 години в страни като Германия, Австрия и Швейцария. Бижутата от платина 600 имат значително по-ниски цени от тези от платина 950. Това е така основно, защото платина 600 има много по-ниско относително тегло. Що се отнася до разликата в качеството, нашият екип може да ви увери, че ние работим само с висококачествени немски сплави на платина 600 и там почти няма разлика между платина 950 и платина 600 що се отнася до бижутерски сплави. Основната разлика разбира се е в теглото и цената на пръстените, но не и в качеството!
Платината се среща в природата много по-рядко от златото
Ако желаете да Ви споходи чувството за изключителност и уникалност, би трябвало да изберете платинени диамантени пръстени от платина 950. Платината е значително по-рядък метал от златото – златото се среща около 300 пъти по-често в природата. Платината се среща само на няколко места в света. Освен това платината е космически метал – намерена е дори в някои метеорити – нейната рядкост я прави привлекателна и лесно продаваема на пазара за бижута. Също така платинените ресурси вече са изчерпани, което повишава допълнително стойността на метала. За производството само на една унция (около 30 грама платина) са необходими осем седмици, а да бъде преработена- около десет тона платинена руда.
Ако цялата платина на земята се разтопи в плувен басейн с олимпийски размери 50х20 метра, би се получила дълбочина, която може да ви покрие само до кръста
Важна информация за платината:
– Повече от 90 % от запасите на платина се намират в Южна Африка и Русия.
– За разлика от златото и среброто не съществуват надземни запаси на платина, за да се преодолее недостатъчното предлагане.
– От платина са направени само най-елегантните и най-фините бижута.
– Платината е най-редкият от всички скъпоценни метали познати до сега.
– Платината е най-скъпоценният от всички благородни метали.
– Около 10 тона сурова руда са необходими за производството на само една чиста унция платина (около 31 грама ).